Hamilelik oluşum süreci ve belirtileri

Gebe kadınlarda hamilelik ortalama 9 ay, diğer bir deyişle, 40 hafta (280 gün) devam ediyor. Gebeliğin başlangıcı son âdetin ilk gününden hesaplanır. Ancak bu zaman yumurtlamanın (mayalanmaya hazır olan yumurta hücresinin yumurtalıktan çıkması anı) günü net belli olmadığı için bu yöntemi de net tutulamaz.

Gebeliğin başlangıcı ayrıca ceninin hareketinin ilk gününden hesaplamakla da belirlemek olur. Öyle ki, bu yaklaşık ilk gebeliğin 20. haftasına, ikinci ve tekrar hamileliğin ise 18’inci haftasına rastlar.

Hamilelik kadın yumurta hücresinin erkek yumurta hücresi (sperm) ile yumurtalık borusunda birleşmesinden döllenme başlar. Mayalanmış yumurta hücresi bölünmeye ve yumurtalık borusu ile hareket etmeye başlar ve 7-8 gün boyunca rahime ulaşır. Bölünme yoluyla artan ve “blastomer” adı verilen hücreler kompleksi salgıladıkları enzimlerin etkisi ile rahim mukoza salgısını eriterek oraya implante olurlar (birleşirler).

Eğer döllenmiş yumurta hücresi rahimde değil de başka yere (yumurtalık borusu, yumurtalık veya karın boşluğuna) yerleşirse, bu zaman patolojik hal sayılan dış gebelik gebelik oluşur, bu da mutlaka cerrahi müdahale gerektirir.

Hamileliğin (gebeliğin) belirtileri:

  • Süt bezlerinin boyutunun büyümesi, hassasiyetin artması ve hafifçe ağrıması;
  • Süt bezleri üzerinde bulunan damarlar daha belirgin olması;
  • Genel halsizlik, baş dönmesi, halsizlik;
  • Vajinada akıntıların artması;
  • İştahın değişmesi, keskin gıdalara, olağanüstü maddelere (kil, tebeşir vb.) meyllilik;
  • Sabahları bulantı ve kusma;
  • Koku hissiyatının değişimi;
  • Sinirlilik, uyku hali, ruh halinin değişmesi;
  • İdrara çıkmanın sıklaşması.

Gebeliğin muhtemel belirtisi adet döneminin kesilmesidir. Bu aynı zamanda stres veya diğer hastalıklarla da ilgili olabilir.

Hamilelik jinekolog tarafından fetüsün hareketleri ve çarpıntı belirtileri belirlendikten sonra tartışmasız olarak kabul edilir. Ancak bu belirtiler hamileliğin yeterince daha geç dönemlerinde doktor muayenesi sırasında belirlenir.

Hormonal testler, 5. haftadan itibaren gebeliği belirlemenizi sağlar. Bu test, fetüsün mukoza zarına hizmet eden hormonlar tarafından salgılanan kan çözünür hormonun tayinine dayanır.  Bu, hormon idrarla ifraz olunduğu için gebelik testi tam idrar muayenesi yapılır. Testler eczanelerde satılır ve ancak kılavuzda belirtilenler  %100 uyulduğunda net sonuç verir.

Tıbbi işletmelere yapılan kan testi ile 1-2 haftalık gebeliği belirlemek mümkündür.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git