Hamile Kadınlar

Hamilelik şansını artıran ve gebe kalmayı kolaylaştıran 5 tavsiye!

Hamilelik şansını artıran ve gebe kalmayı kolaylaştıran 5 tavsiye!

Hamile kalamamak günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Bunun nedeni cinsel sağlığınızın yerinde olmaması ile ilgili olmayabilir. Yaşam tarzının normal olmaması, doğru beslenmeme, stresli yaşam tarzı vb. gibi faktörler hormonların alt üst olmasına yol açabilir, bu da hamile kalma şansını azaltabilir. Fakat tüm bunları yaşam tarzınızı değiştirerek kontrol altına alabilirsiniz! Hamile kalmak şansınızı artıracak 5 önemli tavsiyeyi sizler için paylaşıyoruz.

Hamilelik şansını artıran ve gebe kalmayı kolaylaştıran 5 tavsiye!

1- Doğru zamanda ilişkiye girin

Bir kadının yumurtasının döllenme süresi 24-48 saat, spermin döllenmesi ise 72 saattir. Bu nedenle cinsel ilişkiye girdiğiniz zamana dikkat etmelisiniz ki, spermle yumurta karşılaşabilsin. Kadınlar genellikle menstürasyondan (Adet kanaması) 14 gün önce yumurtlarlar. Hamilelik şansının en fazla olduğu ilişki ise yumurtlamadan birkaç gün önce olmalıdır. Hamilelik şansının artması için her gün ilişkiye girmek gerekmez, 2-3 günde bir olması da yeterlidir. Eğer kadın düzgün menstürasyon yani adet olmuyorsa, jinekolojik muayene gereklidir.

2- Sigarayı bırakın

Sigaranın zararlarının çok bilinmesine rağmen sigara kullanımının halen oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar ve bilim adamlarının onayı ile tespit edildi ki, sigara spermlerin sayısını % 17 oranında azaltıyor. Sigara içen kadınlarda ise bu etki sadece hamile kalma şansını zorlaştırıyor, aynı zamanda düşük olma olasılığını da artırıyor. Üstelik sigara içen insanlar hamile kalmak için yaptıkları tedavide sigara içmeyen insanlara nazaran daha çok ilaç almalıdırlar. Sigarayla birlikte ayrıca alkol alımı da anormal sperm yapısına neden olur.

3- Egzersiz yapın

Günlük hafif egzersizler vücut ve zihin sağlığını korumanın en kolay yoludur. Yürümek, bisiklet sürmek, yüzmek, aerobik ideal sporlar arasındadır. Spor sayesinde yağlar erir, stres seviyesi düşer ve hormonal ilerleme olur. Unutmamak gerekir ki, ağır spor türleri de menstürasyon ve yumurtlama düzenini bozuyor.

4- Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek ideal vücut ağırlığını koruyup, hormonal seviyelerin normal olmasını sağlar. Yiyecek seçiminde antioksidan ve özellikle C ve E vitamini ile zengin olanlara üstünlük vermek gerekir. Bu yiyecekler erkeklerde sperm sayısına ve hareketlerine olumlu etkisi vardır. Yağlı yiyecekler ise yumurtlama kuralını bozan sebeplerden biri olan insülin ifrazının artırır. İnsülinin artmasına neden tatlılar ve bünyesinde birçok karbonhidrat yiyeceklerdir.

5- Kilolarınızı-ağırlığınızı kontrol edin.

Fazla kilo veya kilonun az olması menstürasyon (Adet kanaması) döngüsünü ihlal ediyor. Östrojen hormonunun büyük bir kısmı diğer hormonların yağ tabakasına dönüştürülmesi ile ortaya çıkıyor. Bu dengeyi korumak için vücudunuzdaki yağ kitlesi % 17-21 olmalıdır. Aksi takdirde kandaki östrojen seviyesi artabilir veya azalabilir. Bu da yumurtlama kuralını ihlal ve hamile kalmayı güçleştirir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.