Hamilelik sırasında kereviz yerken dikkatli olmak gerekiyor

Tüm kadınlar mutfağında ve sofrasında yeşillikler kullanıyor. Yeşillikler yemeklerin yanında, yemeklerin tatlandırılması amacıyla veya süs aracı olarak kullanılıyor.

Yeşillikler vitamin ve mineraller bulunur. Yemeklerde lezzet verici olarak kullanılan yeşilliklerden biri de kerevizdir. Kereviz salatalarda ve çorbaların hazırlanmasında geniş şekilde kullanılıyor. Kereviz organizma için çok yararlıdır. Bu nedenle en çok hamile kadınların hamilelik döneminde kerevizi bol kullanmaları önerilir.

Kereviz lifli besinlerdendir. Bu nedenle vejeteryanlar ve sağlığını düşünen kişiler kerevizi çok seviyorlar. Kereviz yemek insanda tokluk hissi yaratır. İçeriğinde bulunan potasyum, demir, çinko anne adaylarının en çok ihtiyaç duyduğu minerallerdir.

Halk tıbbında kerevizi yaraların, yanıkların çabuk iyileşmesi, böbrek ve mide-bağırsak hastalıkları sırasında kullanılır. Stres sırasında da birkaç gün kereviz yemek stresin ortadan kalkmasına neden olur. Yatmadan önce kereviz yemek gece boyu rahat dinlenmeyi sağlıyor.

Ciltte bulunan yaraların çabuk iyileşmesi için ise kereviz suyunu gazlı beze döküp yaranın üstüne koymak yaranın çabuk iyileşmesine neden olur.

Kereviz kökü ve yağını akşam yemeği sırasında kullanmak uykusuzluktan muzdarip çekenler için en iyi araç olarak kabul edilir.

Uzmanlar hamilelik sırasında çok fazla kereviz yemeği tavsiye edilmiyor. Öyle ki, kereviz hamilelik sırasında kanın rahime akışını hızlandırabilir ve tonusunun artmasına neden olabilir. Bu ise erken doğuma neden olabilir. Uzmanlar hamile kadınları, hamilelik sırasında kereviz yerken dikkatli olmaya çağırıyorlar.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git