Hamile Kadınlar

Hamilelik sırasında sırt ağrısını dindirmenin 10 yolu

Hamilelik sırasında sırt ağrısını dindirmenin 10 yolu

Hamilelik sırasında sırt ağrısını azaltmak için doğru duruşta uyumak çok önemlidir. Her iki tarafta da en az bir kere bükülmüş şekilde uyuyun. Karnınızın altına dizlerinizin arasına bir yastık koyun ya da daha rahat uyumak için hamilelik yastığını kullanın. Asla her iki bacağınız aşağıya düz olarak çekilmemişken uyumayın, özellikle üçüncü trimesterde kasları daha da fazla gerebilir.

Gebe kadınlar zayıf bağlardan dolayı yaralanmalara yatkındır. Kaslara dış destek sağlamak çok yardımcı olur. Karın altına rahatça oturan geniş elastik bantlarla bir karın destek giysisi veya hamile pantolonu giyin. Sırt kaslarınızdaki gerginliği azaltacaktır.

Birkaç kilodan daha ağır olan herhangi bir şeyi kaldırmaktan kaçının. Her zaman birinden sizin için ağır cisimler kaldırmasını isteyin. Hala ağır bir şey almak ve kaldırmak zorunda kalırsan, sırtınızı değil bacaklarınızı kaldırın. Belden aşağıya eğilmeyin, dizlerinizi bükün, çömelin ve ağırlığı kaldırın.

Gebelik, vücuttaki bağları gevşeterek, hamile kadınların daha az stabil olmasını ve özellikle sırtlarında yaralanmaya daha yatkın olmasını sağlar. Düzenli fiziksel aktivite, belinizi güçlü tutabilir ve hamilelik sırasında bel ağrısını hafifletebilir. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra, yürümek veya yüzmek gibi yumuşak aktiviteleri deneyin. Yine de belinizi gerebilir, ancak doktorunuzun her aktiviteyi yapmadan önce onayladığından emin olun.

Yüksek topuklu ayakkabılar hamile kadınlar için önerilmez. Yüksek topuklu ayakkabılarla yürümeyi sevebilirsiniz, ancak hamilelik sırasında topuklu ayakkabı giymemelisiniz. Alçak topuklu ayakkabılar ve iyi kemer desteği, hamilelikte çok faydalıdır.

Son üç aylık dönemde bel ağrıları daha sık görülür, çünkü ağırlık merkeziniz bebeğinizin büyümesiyle birlikte ileri kayar. Ağırlık merkezindeki kaymayı dengelemek için geriye doğru yaslanmaya başlayabilirsiniz, bu da alt sırtınızdaki kasları gerer ve hamilelik sırasında sırt ağrısına katkıda bulunur. Ayakta durduğunuzda, en iyi destek için rahatça geniş bir duruş kullanın ve sırtınızı dik tuttuğunuzdan emin olun. Uzun süre ayakta kalmanız gerekiyorsa ara verin.

Yanlış bir duruşta uzun süre oturmak bel ağrısına neden olabilir. Sırtınızı destekleyen bir sandalyeye oturun ve sırtınızı ve boynunuzu rahatça düz tutun. Daha iyi destek için sırtınızın alt kısmına küçük bir yastık koyun ve düz oturmaya çalışın.

Sırtınızın ağrılı kaslarına ısı (veya buz) uygulamak çabucak size rahatlama sağlayabilir. Sırtınızı ovmak da yardımcı olabilir. Ayrıca birinden sizin için sırtınızı ovmasını veya profesyonel bir doğum öncesi masajı programlamasını isteyebilirsiniz. Çabuk rahatlamak için sırtınıza ısı vermek için bir ısıtma yastığı kullanın veya ısıtmalı alternatif buz paketlerini kullanın. Isıtma yastığı yerine ılık bir havlu kullanabilirsiniz.

Her zamanki yatak, ekstra ağırlığı desteklemek ve böylece doğru uyku duruşunu korumak için çok yumuşak olabilir. Yapılacak en iyi şey sıkı ve sağlam bir yatak elde edin. Bu uyku pozisyonuna dikkat etmek hamile bir kadın için çok önemlidir.

Sırt ağrısı da idrar yolu enfeksiyonu belirtisi veya doğum olasılığı olabilir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde herhangi bir ağrı hissederseniz derhal doktorunuza danışın. Hamilelik kendinize bakmak için tam zamanıdır. Ayrıca, doktora danışmadan herhangi bir tedavi veya ilaç kullanmayın.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.