Hamilelik süresince uzak durması gereken durumlar

Hamile kadınların gebelik süresince kendisinin ve doğacak bebeğinin sağlığı için uzak durması gereken durumları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

1- Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin: Diz, ayak ve bel ağrılarınız olabilir. Hamilelik süresince ortopedik ayakkabıları giymeye çalışın.

2- Çok yemek: “iki canlısı, iki kişilik ye” cümlesini hamile zamanı sık sık duyabilirsiniz. Ama bu yanlış bir düşüncedir. Anne gebelik süresi çok yemek yerse, bu, hem çocuğa, hem kendisine zararlıdır. Doğumdan sonra kilo verme sorunu yaşayabilirsiniz.

3- Az su içmek: Anne hamilelik zamanı iyi beslenirse, son 3 ayı çocuğun yeterince suyu olacak. Gün boyunca 1, en fazla 2 litre su için. Bol su ayaklarda şişkinlik yaratabilir.

4- Suda çok kalmak: Hamilelik zamanı banyo faydalıdır, ama suda fazla kalmamak şartıyla. Maksimum 30 dakika yeterlidir. Çünkü sudan enfeksiyon yakalayabilirsiniz. Yıkandığınız su ise 37-38 dereceden fazla olmamaladır.

5- Sert yatakta yatmak: Gebeliğin 3. ayından itibaren karın büyümeye başlar. Ağırlık yaptığı için bel de ağrılar olabilir. O yüzden sert yatakta yatmak doğru değildir. Vücuda uygun yatakta yatmanız daha önerilir.

6- Bir fincandan fazla kahve içmek: Gebelik süresi gün içinde bir fincan fazla kahve içmek olmaz. Aksi takdirde, uykusuzluk olabilir, metabolizma hızlanır ve gebeliğin gidişatında midenizde de bozukluklar oluşur.

7- Sigara ve alkollü içeceklerden uzak durun: Araştırma sonucunda anlaşıldı ki, gün boyunca 1-2 kadeh içki içen kadınların çocukları konuşma engelli, dikkat eksikliği, ya da görme zayıflığı ile doğuyor.

8- Kendi başınıza ilaç almayın: Hamilelik zamanı doktorunuzun tavsiyesi olmadan ilaçları ( ağrı kesiciler de dail) almayın. Hamilelikte ilaç alımı hem sizin hem de özellikle bebeğinizin sağlığı için çok tehlikeli olabilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git