Hamilelik ve kadın hastalıkları

Tromboflebit ve damarların varis genişlemesi. Gebeliğe kadar belirtilen bu hastalıklar hamilelik döneminde zararlara yol açabilirler. Bu zaman aşağı kısımlarda uyuşma, deri altında karınca gezmesi, yorgunluk, baldır kaslarında kramplar hissedilir. Tromboflebitten korunmak için hamile kadınlar beslenmelerinde içeriğinde bol miktarda P, S, A, E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum elementleri olan gıda ürünlerinin miktarını artırmalıdırlar. Aşağı kısımlarına (genital bölgesi etrafına) elma sirkesi veya özel ilaç jelleri sürmelidirler.

Bazı doktorlar ek olarak içeriğinde kalsiyum bulunan ilaçların kullanmasını tavsiye etseler de, bazı doktorlar ise bu maddeyi doğal olarak, gıda ürünleri yoluyla kabul etmeyi daha uygun olduğunu ısrar ediyorlar. Kalsiyumun fazla miktarda kabul edilmesi de yasaktır. Öyle ki, bu kemiklerin ve ceninin başındaki kemik arası boşlukları ve kemiklerin birleştiği yerler daha çabuk katılaşmasına neden olur ki, bu da doğum sırasında ve doğumdan sonra birçok istenmeyen patolojik değişikliklere yol açabilir.

Hamilelik sırasında bazı durumlarda apandisit hastalığı gelişir. Apandisitin iltihaplanmasına ana nedeni uterusun büyüyerek apandisit yerinin değişmesi, eğilmesi, onun kan dolaşımının bozulmasıdır. Hamilelik süresi ne olursa olsun, apandisit durumunda acil ameliyatın yapılması gerekir.

Rahim miyomları – Rahim miyomları kas dokusundan oluşan iyi huylu tümördür. Oluşum nedenleri tam olarak bilinmese de çoğu durumda bu patolojik süreç cinsel hormonların dengesinin bozulmasının bir sonucu olarak oluşabilir. Hamileliğin korunması ve başarılı bir şekilde tamamlanması miyom düğümlerin yerine bağlıdır. Rahim miyomları rahim boşluğunu deformasyona uğradıktan sonra komplikasyonlar da oluşturabilir (gebeliğin kendiliğinden vaktinden önce bozulması, ciftin vaktinden önce kopması, akıntı gelişi, ceninin gelişme kusurları). Böyle komplikasyonlar ı en aza indirmek için hamile kadın kalıcı olarak tedavi hekiminin gözetiminde olmalı ve onun tüm tavsiyelerine uymalıdır. Rahim miyomları doğal doğuma engel olduğunda ise doğum sezaryen ile gerçekleştirilir.

Anemi (kansızlık) – Hemoglobinin seviyesi 90 g / l den düşük olması anne ve fetüs için tehlikelidir. Bu zaman uzman doktorada kontrol edilerek nedeninin tespit edilmesi önerilir. Hemoglobini düşük olan kadınlara aşağıdaki gıda ürünlerinin daha fazla kabul edilmesi önerilir: elma, kereviz (bitkinin bileşimi magnezyum, demir, kan yapma süreci için değerli kabul edilen diğer maddelerle hayli zengindir), bal (yemekten sonra 1 kaşık genellikle sabahları), kayısı (gün için 100 gr (yumuşak bölümü), sığır eti, karaciğer ve kabak. Hemoglobini düşük olan hamile kadınlara doktorlar demir ilaçları da yazmaktadırlar.

Yüksek dereceli miyop – doğum vakti gözün retinaya kan sızması ile onun kopmasına neden olabilir. Bu nedenle, böyle durumlarda doğum sezaryen ile gerçekleştirilir. Her bir özel durumda, doğumun doğal veya cerrahi yolu tedavi doktoru tarafından belirlenir.

Bronşiyal astım – Bronşiyal astımı olan kadınlar gebeliğe hazırlık zamanı onlar ve doğacak çocuklar için daha az tehlikeli ve etkili ilaçların seçilmiş olduğu halde, gebeliği normal devamını sağlayarak tam sağlıklı bebeği hayata getirebilirler. Bu zaman tüm gebelik dönemi boyunca kadın kendini boğulma krizlerinin baş vermesinden korumalıdır. Aksi halde cenin için tehlikeli olan hipoksi gelişebilir.

Böbrek hastalıkları – çoğunlukla hamilelik döneminde ağırlaşarak, ağır toksikozlara ve ceninin anne karnındaki bebek gelişiminin uzun süre kalmasına neden olur.

Rahim ağzı patolojileri – Rahim ağzının patolojilerinden biri, rahim ağzının ve rahim ağzı kaslarının güçsüzlüğüdür. Rahim ağzı kası zayıflıkları hamileliğin sona ermesine sebep olabilir. Bu durum esasen hamileliğin 3. döneminde oluşur, buna da neden zayıf olan kasların fetüsün artmış olan ağırlığı nedeniyle rahim boşluğunda tutamamasıdır. Kendi kendine düşük halleri gözlenen kadınların tedavisi tehlike belirtileri meydana çıkana kadar olan dönemde yapılmalıdır. Düşük tehlikesi olan süreden biraz önce hamile kadın mutlaka yatak istirahatinde olmalı ve hastaneye yerleştirilmelidir. Bu işe yaramadığı takdirde cerrahi tedavi yöntemine başvurulur. Bu zamanda rahim ağzına dikiş konur ki, bu da kasların güçlenme yeteneğini artırır. İşte bu yolla gebeliğin başarıyla sona erdirilmesi elde edilir. Doğumdan önce bu dikişler sökülür.

Kadının genital organlarının azgelişmişliği (Genital infantilism). Bu tür durumlarda, hamilelik çoğu zaman devam etmez, çoğu zaman vaktinden önce sona erer. Bu kadınlar, görünümleri ve diğer kadınlık belirtileriyle sağlıklı bir vücut imajı yaratıyorlar. Bu hastalığa gebelik süresi teşhisin konulmasına zorluk çıkarıyor. Çünkü bu dönemde zaten hamile olan kadının rahim boyutları artıyor. Gebeliğin sona erdirilmesine hekim tarafından tayin edilmiş olan tedavi süresi yardımcı olur. . Bu durumda, gebeliğin kendisi, kadın organları üzerinde, iç organların gelişmesine yol açan, olumlu bir etkiye sahiptir.

Karnın alt kısmında ağırlık, ağrılı idrar ifrazı, meteorizm (gaz) gibi belirtiler ortaya çıkarsa, hamile kadın acilen doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik döneminde rahim hipertonisi teşhisi konulduğunda, vaktinden önce doğum önlemek için hamile kadın doktor kontrolünden geçmelidir, belirlenen ilaç preparatlarını kabul etmelidir. Vaktinden önce doğumun ilk belirtileri (karnın alt kısmında ağrılar, vajinada kanlı salgı) durumunda bu konuda acil olarak tedavi doktoruna haber verilmelidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git