Hamilelikte bebeğin zihinsel gelişimini artırmanın 5 yolu

Hamilelik sürecinde bebeğin sağlıklı dünyaya gelmesi için neler yapılması gerekir hususunda her yerde konuşuluyor. Ancak en önemli olan bebeğin zihinsel gelişimi ve genel olarak bu konuda çok az bilgi bulunmaktadır.

Uzmanlar kalıtsal genlerin bebeğin zekâ düzeyini belirleyen en önemli olgu olduğunu söylüyorlar. Ancak buna rağmen, anne adaylarının bu gelişime katkı vermesi de mümkündür. Bebeğinizin beyin gücünün gelişmesi için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Hamilelikte bebeğin zihinsel gelişimini artırmanın 5 yolu

Omega-3: Hamile anneler bebeklerinin zihinsel gelişimi için hafta boyunca 340 gr balık yemelidir. Ancak yüksek miktarda cıva içeren ton balığının yerine, somon, ringa balığı gibi cıva oranı az olan balıklar yerlerse, daha iyi olur. Bazı özel gıdaların içeriğinde de Omega-3 var, bu yüzden onlardan da yemenizi öneriyoruz.

Hareketlilik: Hamilelik sürecinde eylemde bulunmak çok önemlidir. Egzersiz yapmak, cenine giden kan dolaşımını artırır ve besinlerin, oksijenin daha etkili taşınmasını sağlar. Hangi hareketleri ne kadar yapmanız gerektiğini doktorunuza danışmadan yapmayın.

Hormonlar: Uzmanlar anne karnında tiroit hormonlarının ilk aşamadan itibaren faaliyette olmasının iyi göstergesi olduğunu söylüyorlar. Yeterince aktif olmayan ve aktivitesini devam ettirmeyen tiroit bezine sahip annelerin doğurduğu bebeklerde IQ-nün yüzdelik oranı çok düşük olur.

Stresten uzak durun: Hamilelik sürecinde eşinizle sorunlarınız varsa, onlardan uzaklaşmaya ve hızlıca çözmeye çalışın. Stres bebeğinizin zihinsel gelişimini olumsuz etkiliyor.

Anne sütü önemlidir: Araştırmalar sonucunda anlaşıldı ki, en az 10 ay anne sütü alan çocuklar 18 aylıkken diğer çocuklara göre daha iyi gelişmiş olur. Balıkta bulunan Omega-3 gibi yağlar süte karışıyor ve bu da bebeğinize olumlu etkisi vardır. Günümüzde hazır alınan bebek mamalarında bu yağlar olsa da, anne sütü henüz keşfedilmemiştir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git