Hamile Kadınlar

Hamilelikte Bu Hataları Yapmayın

Hamilelikte Bu Hataları Yapmayın

Hamilelikle ilgili zaman zaman yanlış düşünceler hamile kadınları etkileyerek onların hamilelikte hata yapmasına neden olur ve onlarda rahatsızlık yaratır. Birçok kadın gebelikle ilgili bazı şeyleri doğru kabul ediyor, fakat aslında bunlar yanlış olup hata yapmaya düşüyorlar.

Gebelik Sırasında Yapılan 7 Hata

Gebelik sırasında yapılan hataları şöyle sıralamak mümkündür:

1-  Grip aşısı yaptırmak hamilelere zarar verir. Hayır, aksine, grip aşısı anne ve bebeğinin hastalıklardan korunmasına yardımcı olur. Doktor kontrolünde ve tavsiyelerine uygun olarak grip aşısı yapanlar hiç korkmalarına gerek yoktur. Unutmayın ki, hamilelik döneminde grip çok ağır geçebilir ve hamileler diğer insanlardan daha çok gripten etkilenebilirler.

2- Balık yemek bebeğe zarar verir. Asla! Balık yemek aksine, bebek için çok yararlıdır. Haftada iki kez balık yemenin hiç bir sakınca yoktur. Balık yemek bebeğin gelişimi ve göz sağlığı için oldukça iyi gelir. Özellikle somon veya ton balıkları yiyebilirsiniz.

3- Gebe iki kişilik yemek yemelidir. Kötü fikir. Bebeğin sağlığı için çok protein ve vitamin kabul etmek gerekir. İki kişilik yemek yemeniz gelecekte bebeğinizin obezite sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bir bardak süt ve bol yeşil sebze, meyve, beyaz peynirli sandviç yemeğinin ise hiç bir zararı olmaz.

4- Saç boyamak bebeğe zarar verir. Tamamen yanlış düşüncedir. Saçınıza vurduğunuz boya cildinize de çarpıyor, fakat bebeğe vereceği hiç bir zararı yoktur. Özellikle doğal karışımlı boyaları tercih etmeniz tüm kötü ihtimalleri de ortadan kaldırır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta boyanın kokusudur ki, bu da mide bulanmasına yol açabilir. Bunun da önüne geçmek için ise açık hava koşullarında veya havanın bol olduğu bir ortamda saçınızı boyamak tavsiye edilir.

5- Hamileyken seks yapmak olmaz. Yanlış fikirdir. Ne kadar sıklıkla seks yapılırsa bebeğe o kadar zarar vereceği inancı tamamen yanlıştır. Bebeği plasenta ve rahim, rahim kasları korur. Sadece cinsel yolla bulaşan hastalığınız varsa, bebeğe geçebilir, bunun önüne geçmek için ise prezervatif kullanabilirsiniz.

6- Karnınız dik büyüyorsa, bebek oğlandır. Hayır, böyle bir kesin kanaat yoktur. Her kadın farklı anatomiye sahiptir ve bebek ona göre büyür, hareket ediyor. Bebeğin cinsiyetine göre farklı karın yapısı yoktur. Hareketini ve konumunu bebek kendisi seçer.

7- Mide bulantısına neden olan bebeğin saçlarıdır. Hamilelikte yaşanan mide bulantısı hormonların mideye etkisi ile olur. Bebeğin saçlarının bulantı, mide ağrısına neden olma ihtimali yoktur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.