Hamilelikte diş bakımı nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik döneminde dişlerde çürüme ve iltihap gelişmesinin en önemli nedenlerden birisi de vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının artmasıdır. Hamilelik döneminde diş bakımı nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmesi gerekiyor.

Diş doktoru Çağdaş Kışlaroğlu’na göre hamilelik süresince diş sağlığı ile ilgili kadınların dikkat etmesi gerekenleri ve ipuçlarını anlattı. Kadın cilt bakımı olarak biz de uzmanın tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelikte sıkça beslenen kadınlar genel olarak diş bakımını ihmal ederler. Bu ise diş sağlığında ciddi problemlere neden olur. Bunun yanı sıra, gebelikte meydana gelen kusma halleri sırasında ağıza gelen mide asit de dişlere zarar verir. Bu yüzden hamile kadınlar ağız ve diş bakımına özen gösterilmesi gerekiyor. Düzenli diş muayenesi, diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak diş kayıplarının önlenmesinde büyük önem taşıyor. Hamilelikte doğabilecek diş sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tanı yöntemleri kadınları rahatsız edebilir. Bu yüzden de üretici firmaların uyarılarına dikkatle almalıdırlar.

Diş doktoru Çağdaş Kışlaroğlu’na göre röntgen muayenesi önemli değilse, edilmemelidir. Eğer acil diş tedavisi için röntgen çektirilecekse, hamile kadına önlük giydirilmeli ve hızlıca röntgen çekilmelidir. Bunun yanında tedavide düşük doz uygulanması gerekir. Bebeğin organlarının gelişiminin hızla gittiği gebeliğin ilk 3 ayında diş tedavilerden kaçınmak gerekir.

Diş ağrısı şiddetli olduğu durumlarda, bebek ve annenin sağlığı için diş hekimi ve jinekoloğun işbirliği içinde olmalıdır. Bu işbirliği doğabilecek sorunları önlemek için yararlı olur. Hamileliğin 4. ve 6. ayında diş tedavilerinin uygulanması en doğru zamandır. Diş çekilmesi, kanal tedavisi ve diş dolgusu gibi ertelenmesi mümkün olmayan diş işlemleri hamileliğin 4. ve 6. ayında rahatlıkla yapılabilir.

Hamilelikte dişe bakımı nasıl olmalıdır?

Kadınlar hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığına normal zamanlardan daha fazla özen göstermelidirler. Bu açıdan doktorun ipuçları:

  • Hamilelik sırasında ortaya çıkan hormon artışı dış etkenlere, özellikle bakterilere karşı daha hassasiyet yaratır. Bunun için günlük ağız ve diş bakımını ihmal etmek olmaz.
  • Kadınlar hamilelikten önce tam ağız muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Ağız temizliğinin kaygısında olmamak için bu, önemli adımdır.
  • Hamileler günde en az iki kez diş fırçalamalı ve diş ipi kullanmalı.
  • Hamilelikte ağız gargaraları veya ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Diş etlerinin rahatlatılması ve dişeti hassasiyetini azaltılması için özellikle ılık tuzlu su ile gargara çok iyidir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git