Hamile Kadınlar

Hamilelikte diş problemleri ve tedavileri

Hamilelikte diş problemleri ve tedavileri

Hamilelik sırasında büyüyen çocuğa çok miktarda kalsiyum mikro elementi gereklidir. Bu kalsiyum çocuğun iskeletinin oluşması için gereklidir. Kadın daima gıda ile yeterli kalsiyum almalıdır, doktorun tavsiyesi ile içeriğinde kalsiyum bulunan vitamin-mineral kompleksleri kabul etmelidir.

Fakat birçok durumda hamile kadının vücudunda çeşitli nedenlerden dolayı (eksik beslenme, kalsiyumun mide-bağırsak sistemi tarafından yeterli kadar emilmemesi vb.) Kalsiyumun eksikliği ortaya çıkar. Bunun sonucunda çocuğun vücudunun oluşmasına gereken kalsiyum kadının kemiklerinden ve dişlerinden almaya başlıyor. İşte bu nedenle birçok kadınlarda hamilelik sırasında dişlerde çürükler oluşur.

Ayrıca hamilelik sırasında ağız suyunun bileşimi de değişir ki, orada koruyucu maddelerin miktarı azalır. Bu da çürük oluşması için çok uygun ortam sağlıyor. Hamile kadınların çoğunluğu düşünür ki, bu dönemde dişleri tedavi etmek zararlıdır. Fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. Sonuçta değerli zaman kaybı oluşur, tedavi edilmeyen çürükler dişi tam mahvediyor.

Genellikle hamile kadınlarda dişlerin tedavisi 2. ve 3. Üç aylık dönmelerinde gerçekleştirilir. Hamileliğin 1. Üç aylık döneminde tedavi sadece aşırı durumlarda yapılabilir. Örneğin güçlü diş ağrısı, güçlü iltihap vb. durumlarda.

Buna meydan vermemek için dişçiler kadınlara gebeliğin planlanması döneminde koruyucu önlem olarak muayeneden geçmeyi ve gerekirse dişleri ve dişetini tedavi etmeyi tavsiye ediyorlar. Hamilelik sırasında kadın normal zamanlara kıyasla dişlerine daha dikkatli bakım gerekir. Hamilelik sırasında gebeliğin başında, ortalarında ve doğuma yakın mutlaka diş doktoruna muayene olmalıdır.

Eğer her şeye rağmen, hamile kadında çürük veya dişeti iltihabı gelişmişse, tedaviyi sonraya bırakmak olmaz. Çürük diş ve dişeti iltihabı vücuttaki sürekli enfeksiyon kaynaklarıdır. Bu enfeksiyon ise gıda ile kadının mide-bağırsak sistemine düşüyor, oradan da kana geçer. Bu ise hem kadının, hem fetüsün sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Şu anda hamile kadınlarda diş çürüğü tedavisi hiçbir problem yaratmaz. Çoğu durumda bu zamanda hatta anestezi bile gerekli değildir. Hekim dişin dağılmış bölümlerini temizler ve daha sonra dişe dolgu yapar. Tüm bu işlemler hamile kadın ve fetüs (cenin) için tamamıyla zararsızdır.

Bazı durumlarda diş tedavisi sırasında anestezi gereklidir. Birçok kadın anesteziyi zararlı gördüğünden tedaviden kaçarlar. Fakat günümüzde sadece yerel bölge anestezi edilir bu da bebeğe geçmiyor ve  tamamıyla zararsızdır.

Eğer hamilelik sırasında dişin çekilmesi gerekirse, merak etmeyin. Bu manipüle da lokal anestezi ile yapılır ve hiçbir tehlike yaratmaz. “Akıl dişler” istisnadır. Bu dişlerin elden çıkarılması dişçiler genellikle doğum sonrası vaktine geçiriyor.

Dişlerin tedavisi sırasında birçok durumda röntgen çekmek gereklidir. Hamile kadınlar ise röntgenden çekiniyorlar. Fakat şu anda diş doktorları modern araçlar kullanarak bu cihazlardaki radyasyon dozu defalarca azaltıyorlar. Ayrıca röntgen muayenesi sırasında hamile kadınlar için özel yedek tedbirler alınır. Örneğin karın bölümü özel kurşun levha ile örtülür.

Hamilelik sırasında diş implantı ve beyazlatılması yapılmaz.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.