Hamilelikte dişe bakımı nasıl olmalıdır? – Doktor tavsiyesi

Hamilelik döneminde vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının artması ile dişlerde çürüme ve iltihap gelişebilir. Dişlere doğru bakım yaptığınızda hamilelik döneminde de diş sağlığını korumak mümkündür. Diş hekimi Çağdaş Kışlaroğlu hamilelik süresince diş sağlığı ile ilgili hanımların dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Hamilelikte sıkça beslenen kadınlar diş bakımına ihmal ederler. Bu ise diş sağlığında ciddi problemlere neden olur. Bunun yanı sıra, gebelikte meydana gelen kusma halleri sırasında ağıza gelen mide asidi de dişlere zarar verir. Bu yüzdemdir ki, ağız ve diş bakımına özen göstermek gerekir: “Düzenli diş muayenesi, diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak diş kayıplarının önlenmesinde büyük önem taşıyor. Hamilelikte doğabilecek diş sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tanı yöntemleri kadınları rahatsız edebilir. Bu nedenle üretici firmaların uyarılarını dikkatle ele alınmalıdır “.

Diş hekimi Çağdaş Kışlaroğlu diyor ki, röntgen muayenesi önemli değilse, yapılmamalıdır. Eğer acil diş tedavisi yapılacaksa, kadına önlük giydirilmeli ve röntgen hızlı çekilmelidir. Bunun yanında tedavide düşük doz uygulanmasını vurguluyor.

Bebeğin organlarının gelişiminin hızla olduğu gebeliğin ilk 3 ayında diş tedavilerden kaçınmak gerekir: “Diş ağrısı şiddetli olduğu durumlarda, bebek ve annenin sağlığı için diş hekimi ve jinekoloğun işbirliği olmalıdır. Bu işbirliği doğabilecek sorunları önlemek için yararlı olur. Hamileliğin 4 ve 6. ayında diş tedavilerinin uygulanması en doğru zamandır. Bu dönemde kanal tedavisi, diş çekilmesi, dolgu gibi ertelenmesi mümkün olmayan işlemler rahatlıkla uygulanabilir. Gebeliğin son 3. ayında erken doğum riski yaşanabileceği için acil olmayan diş tedavilerden başka herhangi bir işlem uygulanmamalıdır”.

Hamilelikte dişe bakımı nasıl olmalıdır?

Kadınlar hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığına normal zamanlardan daha fazla özen göstermelidirler. Bu konuda doktorun tavsiyesi:

– Hamilelik sırasında ortaya çıkan hormon artışı dış etkenlere, özellikle bakterilere karşı daha hassasiyet yaratır. Bunun için günlük ağız ve diş bakımını ihmal etmemek gerekir.

– Kadınlar hamilelikten önce tam ağız muayenesi yaptırması gerekmektedir. Bu ağız hijyeni bakımı için önemli bir adımdır.

– Hamileler günde en az iki kez diş fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıdırlar.

– Hamilelikte kadınlar ağız ve diş sağlığı için ağız gargaraları veya ılık tuzlu su ile gargara yapmalıdırlar. Hamilelikte diş etlerinin rahatlaması ve hassasiyetinin azalması için ılık tuzlu su ile gargara yapmaları çok önemlidir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Hamilelikte dişe bakımı nasıl olmalıdır? – Doktor tavsiyesi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. kadınlar sitesi dedi ki:

    güzel bir yazı

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git