Hamile Kadınlar

Hamilelikte sırt, eklem, bel ve bacak ağrıları neden oluşur?

Hamilelikte sırt, eklem, bel ve bacak ağrıları neden oluşur?

Tüm gebeliklerde genellikle sırt, eklem, bel ve bacak ağrıları görülür. Hamilelikte karnın büyümesi ve gelişmesi nedeniyle karın kasları uzar ve bu nedenle eklem bölgelerinde ağrılar oluşur.

Hamile kadınların % 20 civarı kadar günlük işlerini yapamayacak şekilde bel ağrılarını çekerler. Özellikle gebeliğin 5. Ve 7. Aylarında gebe kadınlarda bel ağrıları görülür. Hamilelikte ağrılara neden olan birçok neden var.

Gebelikte Sırt, Bel ve Bacak Ağrılarına Neden Olan Faktörler:

  • Gittikçe arttan bel çukuru
  • Gebelik hormonların artışı nedeniyle bel çevresindeki eklem bağlarının gevşemesi
  • Rahim içindeki gebelik kesesinin gittikçe büyümesi ve buna bağlı olarak oluşan ağırlık
  • Anne karnındaki bebeğin çok kilolu olması
  • Gövdedeki zayıf kaslar
  • Damarların sebep olduğu baskılar
  • Sinirlerin sebep olduğu baskılar ve benzeri gibi birçok nedenler gebelikte bel ve bacak ağrılarına neden olmaktadır.

Gebelikte Bel Ağrıları

Gebelik döneminde özellikle eklemleri bir arada tutmasına neden olan bağların uzaması, esnemesi ve oluşan dengesizlik ve de beldeki eklemlerin zorlaması ile bel ağrıları oluşur. Hamilelikte bağlarda oluşan zayıflamanın nedeni de bebeğin büyümesi ile vücudun uyum sağlanması ve doğumda doğumu kolaylaştıran doğum yolunun genişlemesi için relaksin hormonu salgılanır. Relaksin hormonu gebeliğin ilk 3 ayında oldukça yüksek seviyede salgılanır. Bu hormon sayesinde anne karnındaki bebek ile annenin leğen kemiği birbiri ile uyumlu hale gelir. Bu sırada bağ dokularında gevşeme ve leğen kemiğinin çevresinde bulunan eklemlerde esneme oluşur. Bu da bel ağrılarına, kasık ağrılarına, leğen kemiği çevresinde ağrılara ve bacaklarda ağrılara neden olur.

Hamilelik döneminde fıtıkların gelişimi fazla olmaz. Bel ve bacak ağrılara neden olmayan fıtıklar gebelik zamanında bel ve bacak ağrılarına sebep olur. Bunun en önemli nedeni ise:  Normal zamanda sırt ile karın kasları arasında bir denge vardır.  Gebelik zamanında karın kasları uzarken sırt kasları aynı anda kısalmaktadır. Buda kaslar arsında bir dengesizlik oluşturur. Bu dengesizlik sonucunda bel çukuru daha fazlalaşır. Gittikçe artan bu bel çukurları normal zamanlarda ağrıya sebep olmayan fıtıkların sinirlere baskı yaparak sıkıştırılması sonucunda bel ağrılarına sebebiyet verir.

Gebelikte Bacak Ağrıları

Hamilelerde bacak ağrıları sinirlere uygulanan baskılar nedeniyle oluşur. Sinirlere baskılar olduğunda sinirlerde beslenmeye bağlı olarak ta ağrılar oluşabilir. Gebelik ilerledikçe özellikle gebeliğin son 3 ayında rahimin ağırlığının artması ile rahmin toplardamarlara ve atardamarlara yaptığı baskıdan dolayı bacaklarda ağrılar oluşur.  Rahmin damarlara çok fazla baskı yapması dolaşım sistemi bozukluğunu oluşturur.  Ağırlaşan rahim baskı sonucunda idrar yolarında ciddi sağlık sorunu oluşturabilir. Bu nedenle sürekli doktor tetkikler yapılmalıdır.

Gebelikte İstirahat Şart

Gebelikte oluşan bel ağrılarını en aza indirebilmek için istirahat çok önemlidir. Gebelik ağrılarını azaltmak için ağrı kesici ilaçlar mümkün olduğunca çok kısa bir süre için kullanılmalı. Hatta mümkünse dolaşımda dışarı acele atılan ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır.  Hamilelikte oluşan kas ağrıları için kas gevşetici ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü bu dönemde kas gevşetici ilaçlar uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Gebelik döneminde aniden oluşan ve uzayan ağrılar olduğunda muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.