Hamile Kadınlar

Hamilelikte el, ayak ve yüz şişmesi

Hamilelikte el, ayak  ve yüz şişmesi

Hamilelikte el ve ayak şişmesi

Bu makalede hamilelikte el şişmesi, hamilelikte ayak şişmesi, gebelikte yüzün şişmesi, hamilelikte parmakların şişmesi, gebelikte albümin, hamilelikte idrarda protein atılması, hamilelikte ödem oluşması ve hamilelikte ayakta durma gibi konulara değinecektir.

Hamilelikte kilo artışı normal olmasına rağmen, olağan dışı şişlikler (ödem) Ana adaylarını rahatsız etmektedir. Bu durumun kontrol altında olması da gerekir. Hamilelikte el, ayak ve parmaklarınızda şişlikler başladıysa alacağınız önlemleri sizlerle paylaşalım.

Gebelikte el ve ayaklarda şişlikler

Hamilelikte vücutta su tutulması olduğu zaman bileklerde, özellikle bacaklarda ve parmaklarda ödem olarak bilinen hafif şişmeler oluşmaktadır.

Hamilelik döneminde ödeme bağlı olarak ellerdeki karıncalanmalar oluşabilir, yüzüklerin dar geldiği fark edilir. Bu gibi durumlarda parmakta yüzük takılı ise yüzük çıkartılmaması gerekir. En doğrusu hamileliğin ilk haftalarında hamileliğin ileriki dönmelerinde vücutta oluşacak şişliklere karşı önlem olarak yüzük çıkartılması en iyi olanıdır.

Hamilelerin bir kısmında özellikle ayaklarda şişlikler oluşur. Bu şişlikler ortam sıcaklığına bağlı olarak artabilir.

El ve ayakları olduğu yerden yükseğe kaldırarak ve hafif egzersiz ile şişlikler azaltılabilir. Hamilelikte hiçbir zaman aynı pozisyonda uzun süreli kalınmamalı ve arada bir pozisyon değişikliğine gidilmelidir. Hamilelikte artan sıvı ihtiyacına binaen fazla sıvı almakla, vücudunuzda sıvı dolaşımına fayda sağlayacağı için vücudunuza iyi gelecek ve kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Gebelikte bazı durumlarda çok sıvı almak bazı sorunlar da oluşabilmektedir. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyesi burada çok önemlidir.

Tuz alımını kısıtlamak gerekir. Ani kilo artışı ve yüz / yüz bölgesinde şişlik olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Şiş ile birlikte tansiyon yükselmesi ve idrarda albumin (protein) atılması, gebeliğin ileriki dönemlerinde görülen ve takip gerektiren preeklampsi hastalığının göstergesidir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.