Hamile Kadınlar

Hamilelikte ( Gebelikte ) adet kanaması ve lekelenme olur mu?

Hamilelikte ( Gebelikte ) adet kanaması ve lekelenme olur mu?

Hamilelikte ( Gebelikte ) adet kanaması ve lekelenme olur mu? diye sıkça soru soran anne adayları için bu açıklamaları yazdık. Hamilelikte kanamalar ve lekelenmeler ciddiye alınması gereken durumlardır. Erken belirtiler sizin ilerde oluşacak olumsuzluklardan kurtarabilir.

Gebeliğin ilk dönemlerinde kadında kanama veya lekeleme olma ihtimali vardır. Bu kanamaların veya lekelenmelerin çoğunu adet kanamasıyla karıştırılabiliyor. Gebeliğin ilk döneminde gebe kadınların dörtte birinde bu lekelenmeler ve kanamalar görülebilmektedir. Fakat bu kanama ve lekelenmeler çok şiddetli bir şekilde ise normal bir kanama olmayıp bu durumda derhal doktora gidilmelidir.

Hamile olduğunun farkında olmayan kadınlar bu kanama ve lekelenmeleri adet kanaması veya lekelenmesi olarak algılayabiliyorlar.

Hamile iken adet kanaması olur mu?

Bazen hamile iken adet kanaması olmuştum dediklerini duymuşsunuz. Fakat hamile iken adet kanaması olmanız mümkün değildir.  Çünkü gebelik durumunda vücut HCG hormonu üretiyor ki bu HCG hormonu da kadının yumurta üretimini durduruyor ve adet kanaması döngüsü ortadan kalkıyor. Bu yüzden ki hamile iken adet kanaması olması söz konusu değildir. Adet kanası olmaz fakat bu da hamile iken kanama olamayacağı anlamına da gelmez.  Hamile iken kanaması olan bazı kadınlar gebelikte adet kanaması oldum söylentilerine kanmayın hiç bilimsel bir doğruluğu yoktur.

Hamilelik döneminde kanama veya lekelenme neden olur?

Hamilelikte kanama ve lekelenmelerin bir kaç oluş nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemli olanlardan bahsedelim.

Aşılama Sonucu ( Döllenme nedeniyle ) oluşan kanama ve lekelenmeler:  Sperm ile yumurtanın döllenmesi sonucunda döllenmiş yumurta rahimde rahim duvarına tutunmaya çalışır. Bu tutunma sırasında rahim duvarında bazı deformeler olur. Çünkü döllenmiş yumurta rahimin duvarının astarı delip içine girer. Bu geçme işleminde rahim duvarının astarının yırtılması nedeniyle kanama oluşur. Bu kanamaların rengi genellikle açık kahverengi bazen de pembe ara sıra da kırmızı olabilmektedir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarından astarın içine girerken sebep olduğu kanamalar kadınlar tarafından adet kanaması ile karıştırılan kanama çeşididir.

Dış Gebelik Nedeniyle Oluşan Kanamalar:  Dış gebeliğin en belirgin belirtilerin bir tanesi de gebe iken meydana gelen vajinal kanamalardır. Dış gebelikte oluşan bu kanamalar sırasında tek taraflı bir karın ağrısı oluşur. Karın ağrısıyla beraber baş dönmesi, bulantı ve omuz ağrısı gibi diğer belirtilerde oluşur.

Düşük nedeniyle oluşan kanamalar: Türkiye’de hamileliklerin yaklaşık üçte biri düşükle sonuçlanıyor.  Gebelikte oluşan kanamalar ve lekelenmelerin bir kısmı düşüğün belirtileri de olabiliyor. Hamilelikte meydana gelen kanama ve lekelenmeler kadının çok sağlıklı bir hamilelik geçirdiği anlamına gelmediği gibi bu duruma da çok fazla endişelenmeye de gerek yoktur.  Genelde düşükler ağır kamayla oluşan lekelenmelerden sonra başlar. Hamile iken kanamanız varsa mutlaka doktora gitmeli ve doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar
  1. sehri dedi ki:

    çok faydalı bir makale teşekkürler.

  2. Nevin dedi ki:

    Adet tarihim her ayın 2si bu ayın 2sinde bir gün süreyle lekeler oluştu. Ben yine adet dönemi olarak düşündüğümden bekledim abdest aldım şuan ayın 13ü ve tekrar leke geldi. Test yapma konusunda kararsız kaldım eşim korunuyor elhamdülillah iki çocuğum var olsa çok sevinirim ama kafam karıştı.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.