Hamile Kadınlar

Hamilelikte hangi kanamalar normaldir?

Hamilelikte hangi kanamalar normaldir?

Hamilelik sırasında kanamalar normal mıdır? Kanamalar bebeğe ve anneye zararlı? Annelerin merak ettiği bu soruları kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Bülent Tıraş yanıtladı.

Özellikle hamilelik döneminde yaşanan kanamaların hiçbirine kadınlar normal bir durum olarak yanaşmamalıdırlar. Çünkü doktor muayeneden sonra kanamanın normal olup olmadığına karar verecektir.

Ama normal kabul edilebilecek 2 kanama var. Biri implantasyon (Yerleşme) kanamadır. Bu kanama embriyonun rahimin yukarı kısmında yerleşmesinden meydana gelen kanamadır. Bu kanamanın rengi ve hacmi adet dönemi kanamasından farklıdır. Ancak gebelerin her zaman bunun farkına varması mümkün değildir. Çünkü bu kanamanın baş verme zamanı adetin başlamasına yakın bir zamanda gerçekleşir. Ancak bu, adet değil. Anneye ve bebeğe herhangi bir zarar veremez. Fakat bir sorun var. Ana bunu adet olarak algılayıp cenine zararlı olan herhangi bir ilaç alabilir veya röntgen çektirebilir. Bu yüzden kadınlar buna dikkat etmelidirler.

Kanamayı ciddiye almak gerekir

Gebelikte normal sayılan diğer kanama gebeliğin 37. haftasında rastlanılabilir. Bu, leke şeklinde olan koyu renkli kanamadır. Ancak bu kanama çok nadiren görünür. Bu panamayla birlikte az miktarda olsa bile, yine kanama olursa, hemen doktora müracaat etmek gerekir. Genel olarak, gebelik sırasında hiçbir kanama normal bir durum olarak kabul edilemez.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.