Hamilelikte hangi vitamin ne zaman alınmalıdır?

Hamilelik sırasında vücudun vitamin ve minerallere ihtiyacı daha çok artıyor. Peki, bu zahmetli 9 ay süresince hangi vitamin ne zaman alınmalıdır?

Planlı gebelikte, gebe olmadan 3 ay önce vitamin alımına başlanmalıdır. Besinlerden alınan vitamin ve mineraller hem çocuğa hem de anneye yetmeyebilir. Hamileler ise ilk olarak doğru ve düzgün şekilde beslenmelidirler. Vitamin ilaçları doğal besinin yerini tutamaz.

Hamilelikte hangi vitaminler alınmalıdır?

Folik asit: Gebeliğin ilk haftalarında fetüsün beyin ve omurilik ile ilgili problemleri en aza indirmek için günde 0,4 mg folik asit alımı gereklidir. Aynı anda mineral olarak demir, kalsiyum, magnezyum, iyot içeren besinler tercih edilmeli.

 Demir: Gebeliğin ilk aylarında demirin alımı çok önemlidir. Eksikliği, erken doğum veya düşüğe neden olur. C vitamini demirin savrulmasını artırmak için hamilelik sırasında alınması gereken antioksidan vitaminlerdendir.

Kalsiyum: Bu süreçte kalsiyum ihtiyacı artar. Dolayısıyla yeterince süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Bu gıdalar kabul edilmezse 1000 mg kalsiyum alınmalıdır.

Çocuğun zekâ gelişimi için hamilelik süresince A, E, B1, B6 vitaminlerini yeterli miktarda alınması önemlidir.

Hamilelik sırasında gerekli görülen antioksidan vitaminler:

  • C vitamini
  • E vitamini
  • Selenyum
  • Omega 3

Antioksidan vitaminler özellikle havuç, kavun gibi meyve ve sebzelerin içinde olur. Böyle besinler bol şekilde tüketilmelidir. Bu aynı zamanda bağırsakların faaliyetine olumlu etkisi vardır.

UYARI: Her hamile kadının farklı vitamin alımı olabilir. Kendi kafanıza göre hamile iken vitamin almayın. Dolayısıyla ilk günden itibaren jinekolog kontrolünde olmalısınız.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git