Hamile Kadınlar

Hamilelikte muz yemenin faydaları ve zararları nelerdir?

Hamilelikte muz yemenin faydaları ve zararları nelerdir?

Hamilelik döneminde, kadınlar diyet hususunda daha fazla rahatsız olurlar. Belki “bu ürün, bana ve doğacak bebeğime zarar edebilir mi?” gibi sorulara defalarca cevap aramış olmuşsunuz. Örneğin: Hamilelik sırasında muzun ne gibi faydaları ve zararları olabilir?

Lezzetli ve yararlı muz hamile kadınlar için bir bulgudur. Muz açlık hissini çok iyi azaltır, hipoalerjenik kabul edilir, vücudu vitamin ve mikro elementler sağlar, tatlı ihtiyacını karşılar. Ayrıca, muzun içeriğinde aşağıdaki yararlı maddeler de var;

  • Folik asit – gibi önemli unsur, hamile kadının vücudunda hiçbir zaman artık olmuyor;
  • Büyük miktarda potasyum – kan basıncını sabitleştirir, böbreklerin çalışmasına iyi gelir;
  • В6 vitamini – bebeğin kan oluşum sistemi sürecinde yer alıyor ve annede zehirlenme derecesini azaltır;
  • C vitamini – gençlik, güzellik ve sağlığın korunması için zorunludur;
  • Demir ve çinko – ceninin normal gelişimi için gerekli mikro elementlerdendir.

Ayrıca, muz kabızlık ve ishal ile mücadele eder, şişkinliği giderir, kas krampları yok eder, ruh halini yükseltir, uykusuzlukla savaşır ve cilde oksijen sağlar.

Muzun hamilelik sırasında çok faydalı bir meyvenin olduğu artık anlaşıldı. Öncelikle doktorunuzun tavsiyesiyle sizi tüm şüphelerden koruyacak.

Bu kadar faydalardan sonra, muzun hamile kadınlar tarafından zarar göreceği konusunda şüpheci olabilirsiniz. Ama her şey öyle basit değil, hamilelik sırasında muz herkese her zaman fayda vermiyor.

  • Anne adaylarının yeşil (Ham) muz yemesi tavsiye edilmez. Çünkü yeşil muz mide ve bağırsak çalışmasında bozukluklara sebep olup, şişlik yapabilir;
  • Süt ürünleri ile muz karışımı, metabolizma değişikliklerine neden olabiliyor. Bu tür kokteyllerin kullanımı fazla kilo alımına neden olabilir;
  • Muzların anti alerjen bir ürün olmasına rağmen, bu meyveden hamileliğin son aşamalarında dikkatli kullanılmalıdır. Optimal doz haftada 1-2 meyve oluşturmaktadır. Aksi halde doğacak bebekte alerjiye yol açabilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.