Hamilelikte ne yapmalıyım nasıl beslenmeliyim?

Siz hamile iseniz o zaman yapacağınız ilk şey kendinize her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz. Zamanında doktor gitmelisiniz. Doktora gitme imkânınız yoksa o zaman ilk önce bunları yapmaya çalışın. Hamile olan kadınların çoğu zaman şeker yükselmesi oluyor. Bu gebeliğin 24-28 haftasında kendini daha çok göstermektedir. Bu dönemde doktor kontrolünde olmanız size ve bebeğinize çok faydalı olacaktır.

Hatta kendini bir türlü göstermeyen bu hastalık sizde sadece hamilelik döneminde de ortaya çıkabilir. Buna bazen “gebelik şekeri” de denilmektedir.  Uzman doktorlar tarafından yapılan test araçları ile tespit edilebilir. Böyle testleri yaptırmanız için doktor muayenesine aç ya da tok gitmeniz önemli değildir. Esas olan ki, bu dönemde doktor kontrolünde olmanız. Sizin görmediğiniz gizli olan her hangi hastalığı ortaya çıkarabilirler.

Hamilelik döneminde hamile kadınlarımızın dikkat edecekleri temel şeylerden biri de onların beslenmesidir. Buna özellikle gebeliğin ilk ayında daha çok dikkat etmelidirler. Kadınlar hamile iken artık sadece kendilerini değil, aynı zamanda gelecekte dünyaya gelecek bebeklerini de düşünmelidirler. Hamile kadınlarımızın besini mümkün olduğu kadar çeşitli olmalıdır. Özelikle besinlerinde vitaminlerle zengin gıdalar, sebzeler çoğunlukta olmalıdır. Hamile kadınlarımızın sindirimi kolay gıdalardan kullanmaları daha faydalıdır.

Unutmayın mide ve bağırsaklarda sorun oluşmasın diye sert, keskin kokulu besinlerden, özellikle kişniş, dereotu, yeşil soğan gibi besinlerden uzak durmaları tavsiye olunur. Aynı zamanda yağlı besinlerden, örneğin kaymak, yağlı, yağlı ve sinirli ettin tüketimini de kısıtlamak lazımdır. Kahve kullanmanız tavsiye edilmez. Gün boyunca en az 2 litre su almak gerekir. Gazlı su yerine doğal meyve sularından kullanmak daha makbul olur.

Şişman hamile kadınlarımızın olabildiğince yağlı yiyeceklerden uzak durmaları ve günde iki kez yemek durumunda olmaları faydalı olacaktır. Fazla yemek hamileliği zorlaştırabilir. Günlük Besinlerin et yemekleri yerine balık, tavuk besinlerden kullanmak daha iyi olur. Özellikle tuzlu balıklardan uzak durun ve hamilelik döneminde sakın tüketmeyin. Genellikle mümkün olduğunca tuzdan uzak durmaya çalışın.

Hamilelik (gebelik) dönemi bilgileri hakkında videoyu izleyin

 Hamilelik döneminde doğru beslenmek için hangi gıdalarda daha çok vitamin olduğunu bilmek gerekir:
A vitamini açısından zengin besinler peynir, sığır ve balık yağı, kırmızıbiber, havuç, kayısı, domates, vs

B vitamini açısından zengin olan gıdalar: kesmik, patates, yağ, fasulye, yulaf yumurta sarısı, et, balık, erik kurusu, ıspanak, vs

C vitamini açısından zengin besinler: narenciye, kuşburnu, kırmızı turp, kırmızı biber, limon, portakal, domates vs

E vitamini açısından zengin besinler: yeşil sebzeler, bitki yağları, süt, yumurta, pirinç, fındık, ceviz vb

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Hamilelikte ne yapmalıyım nasıl beslenmeliyim? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. admin dedi ki:

    denememe

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git