Hamilelikte tiroid bezine bağlı problemler ve tiroid sağlığı

Hamilelik sürecinde kadında çeşitli hastalıklar başkaldırabilir. Bu, hormonal değişikliklerle ilişkilidir. Bazı insanlar bu problemler konusunda ciddi olsalar da, bunu görmezden gelenler var.

Hamilelik sırasında en çok rastlanan böyle problemlerden biri hipotireozdur, yani tiroid bezinin fonksiyonlarının düşük olması (TSH yüksekliği). Bu soruna görmezden gelirsek ise istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Uzmanlara göre, bu durumda olan hamileler tedavi olunmadığı takdirde preeklampsi, erken doğum riski ile karşılaşabilmektedir: “Hipotireozlu analardan doğan bebeklerde akut solunum yetmezliği daha çok görülmektedir. Tiroid bezi hormonları merkezi sinir sisteminin ve boyun gelişimine doğrudan etki gösterdiğine için doğan bebeklerde fiziksel ve zihinsel gelişme geriliği ortaya çıkar.

Bu nedenle gebelikte bu hastalık tespit edildiği gibi hemen tedaviye başlanılmalı, her 4-6 haftada bir TSH değerlendirilecek ve trimesterere (üç aylık dönem) uygun hedef rakamlara ulaştırılmalıdır “.

Uzmanlar fiziksel ve zihinsel gelişme geriliğinin en ağır biçimi kretenizmin önlemek için erken teşhis ve erken tedavinin mutlak olduğunu vurguluyorlar: “Eğer hamile kadın önceden bu sebebe göre tedavi olmuşsa, hamilelik boyunca sürdürmeli ve kesmemelidir. Bazıları düşünüyor ki, gebelikte ilaç alımı zararlıdır. Belirtelim ki, bu tür ilaçların cenine hiçbir zararı yoktur ve en önemlisi doktor talimatı ile kabul edilmelidir “.

Peki, hangi hamileler daha dikkatli olmalıdırlar?

Endokrinologlar gebelerde tiroid (tiroid bezi) hastalıklarının oluşmasına neden olan risk faktörlerini şöyle sıralıyorlar:

  1. Daha önce tiroid bezi ameliyatı geçirenler;
  2. Tip 1 diyabet ve diğer otoimmün hastalığı olanlar;
  3. Düşük ve ölü doğum geçmişi olanlar;
  4. Anemi, kolesterolü yüksek olan kadınlar daha da ciddi göstermelidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git