Hamilelikte varisler neden oluşur ve korunmak için neler yapılmalı?

Ne var ki, hamile kadınların çoğunluğu varis hastalığının”risk grubuna” dâhil olurlar.  Çok az kadınlarda gebelik döneminde varis görülmeyebilir.Fakat çoğunluk olarak gebelik döneminde kadınlarda varisler oluşur. Bu da kadınları vücut estetiğe bakımından rahatsız emektedir.

Hamilelikte varis oluşumun sebepleri nelerdir?

  • Kilonun hızlı artması ve bunun sonucunda ise belden aşağı bölgelere düşen yüklenmenin artması;
  • Hamile kadınların az hareketli ve hareketsiz yaşam tarzı sürmeleri;
  • Karında büyüyen çocuğun çanak bölgesindeki küçük damarlara baskısı;
  • Damarlarda dolaşan kan miktarında artış.

Bütün bunlar, kanın belden aşağı bölgelerdeki damarlarda akışını zorlaştırır ve bu da damarların genişlemesine neden olur. Kalıtsal meyillilik varsa varis hastalığının gelişme olasılığı daha da artıyor.

Hamilelik döneminde varis hastalığından korunmak için aşağıdaki şartlara uymak gerekir:

:: Uzun süre ayakta durmayın, ağır eşyalar kaldırmayın, çömelerek oturmayın, öne eğilmiş pozisyonda çalışmayın. Ayakta olan işleri aralıklarla yerine getirin, ara verme sırasında ise ayaklarınız biraz yukarı kaldırarak uzanın.

:: Hamileliğin ilk gününden itibaren mutlaka özel sıkı külotlu çorap veya varis çorapları giyilmeli. Onlar ayakları sıkarak damarların genişlemesine izin vermezler. Bu varisler için özel külotlu çorap ve çoraplar, hamile kadının ilk muayenesinden sonra doktor tarafından seçilir. Muayeneden sonra doktor sizin ayağınız için gerekli basıncı – baskı derecesini (genellikle 4 derece olur) belirler.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git