Hamile Kadınlar

Hamilelikte ve Normal Zamanlarda Baş Dönmesi Nedenleri

Hamilelikte ve Normal Zamanlarda Baş Dönmesi Nedenleri

Baş dönmesi sırasında insanda mekândaki eşyaların etrafında dönmesi veya kendi vücudun dönmesi hissi oluşur. Buna tıpta “gerçek baş dönmesi” (vertiqo) denir. Bazen insanlar diğer belirtiler olduğunda, (zayıflık, gözlerin kararması, halsizlik vb.) onları yanlışlıkla baş dönmesi gibi anlıyorlar. Fakat bu böyle değildir.

Gerçek baş dönmesi sık sık tekrarlanırsa, bu bir takım bozulma ve hastalıkların belirtisi olabilir. Böyle  durumda yapmanız gereken şey doktora başvurmaktır. Öncelikle terapistin muayenesinden geçin. Gerekirse terapist hastayı diğer doktorların (LOR, nevropatoloq, nörolojist, ortoped vb.) Muayenelerine gönderebilir.

Sık sık tekrarlanan baş dönmesi bu gibi durumlarda meydana çıkabilir:

 • Vestibüler (vücudun dengesini düzene sokan merkez) sinirlerin iltihabı,
 • İç kulağın iltihabı (işitme yeteneğinin azalması, kulaktan herhangi sıvı gelmesi eşlik eder),
 • Baştaki beyini tümörleri (güçlü baş ağrısı, bulantı, kusma eşlik eder),
 • Migren (baş ağrısı, bulantı, kusma, kulaklarda gürültü vb. gibi semptomlarla eşlik eder),
 • Menyer hastalığı (bu hastalık güçlü baş dönmeleri tutmaları, bir kulakta işitme yeteneğinin azalması, bulantı, kusma eşlik eder),
 • Baş ve boyun travmaları (özellikle otomobil kazalardan sonra),
 • Boyun osteokondrozisu (baş dönmesiyle beraber hasta boyun bölgesinde ağrılar ve hareketliliğin bozulması hissediliyor),
 • Beyin kan dolaşımı bozulması, insult. Bu durumda baş dönmesi kalıcı olur (hatta birkaç gün boyunca devam edebilir), hastada kollarda ve bacaklarda bir uyuşma hissi ve hatta konuşmanın bozulması gibi (hasta hatta kendi adını bile söyleyemiyor) vb. ağır belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hemen “ambulans” çağırmak ve hastayı sedyede hastaneye ulaştırmak gerekir.

Şunu da belirtelim ki, çoğu durumda gerçek baş dönmesinin sebebi travma veya enfeksiyon sonucu insanın Vestibüler apparatın da olan bozulmalardır. Böyle baş dönmeleri insanın hayatı için ciddi tehlike yaratmaz. Fakat baş dönmesi sırasında yıkılmasın ve travma geçirmesin diye insan daha dikkatli olması gerekiyor. Baş dönmesinin bu formunu nöropatoloji uzmanları tedavi etmelidir.

Hamilelikte Baş dönmeleri

Hamilelik sırasında kadın vücudunda ciddi değişiklikler oluşur, bunun sonucunda kadında sıklıkla baş dönmeleri olabilir. Genellikle bunun nedeni hamile kadınların kanında glikoz seviyesinin veya kan basıncının düşük olması ve düşmesidir. Eğer baş dönmesi hamile kadında sıklıkla tekrarlanırsa, bu konuda mutlaka jinekolog doktoruna bilgi vermek gerekir. Böyle baş dönmesi fizyolojik kabul edilir (yani hastalığın belirtisi olarak kabul edilmez). Gebelik sona erdiğinde bile fizyolojik baş dönmeleri de artık tekrarlanmıyor.

Gebelikten hariç fizyolojik baş dönmesi bu gibi durumlarda olabilir:

 • İnsanlar kalabalık bir topluluk içinde konuşması durumunda, aniden sevindiğinde veya aksine kederlendiğinde, onun kanında adrenalin hormonu çoğalıyor ki, sonuçta baş dönmesi oluşabilir.
 • Yolculukta (özellikle deniz ulaşımında), sallanma sonucu insanda baş dönmesi hissedebilir.
 • Dengelenmemiş diyetler de baş dönmesine neden olur. Bu zamanda insanın vücudu az miktarda glikoz alır ki, beyin “aç kalıyor” ve bunun sonucunda insanda baş dönmesi oluşuyor.
 • Çok miktarda sigara içilmesi, alkollü içeceklerin ve uyuşturucu alımı da baş dönmelerine neden olabilir.
 • Uzun süre bilgisayarda çalışan insanlarda da baş dönmesi sık sık olur. Ayrıca bu grup insanlarda baş ağrısı, bulantı, çabuk yorulma, halsizlik oluşur. Bu hoş olmayan semptomlardan kurtulmak için bu insanlar daha az zaman bilgisayarda çalışmalı, daha çok açık havada olmalı, sporla meşgul olmalıdırlar.
 • Bazı ilaçların alımı insanda baş dönmesine neden olabilir. Bu ilaçların arasında: alerji için ilaçlar, bazı antibiyotikler, güçlü yatıştırıcı madde ve benzerleri. Eğer herhangi ilaç alımından sonra sizde baş dönmesi meydana gelmişse, mutlaka doktorunuza bilgi verin.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.