Hamilelikte yenmesi gereken ve folik asit yönünden zengin besinler

Hamilelik sırasında doğru beslenmemek doğacak çocukta belli komplikasyonlar yaratır. Uzmanlara göre, gebelikten en az iki ay önce folik asit kabul etmek gerekir. Bu vitamin çocukta omurga ve beyin kusurlarının oluşma riskini yüzde 75 azaltıyor. Bunun yanı sıra, gebelikte folik asit yönünden zengin besinler de kabul etmek gerekir.

Hamilelikte yenmesi gereken ve folik asit yönünden zengin 10 besin

Brokoli: Brokoli tüketilebilecek en iyi detoksifiye (zehirin etkisini gidermek)edici gıdalardan biridir. Yarım fincan brokoli organizmayı 52 mg folik asit sağlar ve bu, günlük folik asit ihtiyacının yüzde 13-nü teşkil ediyor. O hem çiğ hem de pişmiş olarak kabul edilebilir. Bu sebze salata veya makarna için iyi bir eklentidir. Ayrıca, et ile kombine ederek lezzetli garnitür hazırlayabilirsiniz.

Narenciye: Birçok meyvelerinin içeriğinde folik asit var, ama narenciye meyvesi folik asit miktarı en yüksek seviyededir. Özellikle mandalina folik asit bakımından zengindir. Bir narenciyede yaklaşık 50 mg folik asit var. Bir bardak taze sıkılmış mandalina suyunda bu vitaminin miktarı daha fazla olur. Folik asit açısından zengin gıdalara papaya, greyfurt, üzüm, muz, kavun ve çilek de içerir.

Mısır: Mısır folik asit açısından zengin ünlü ve harika sebzedir. Bir fincan pişirilmiş mısır yaklaşık 34 mg folik asit var ki, bu da günlük ihtiyacın yüzde 9-unu teşkil ediyor. Konserve gıdaların kullanımın tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine doğal halde kullanmalısınız.

Çerez ve tohumlar: Kabak, susam, ayçiçeği, keten tohumu bunlardan herhangi birinin çiğ şekilde veya salatalara katılarak yenmesi gıdaya yeterince folik asidin eklenmesi demektir. Ayçiçeği ve keten tohumunda folik asit miktarı daha fazladır. Bir fincanda 300 mg kadar folik asit vardır. Çerezler, özellikle badem ve fıstık folik asit bakımından zengindir.

Avokado: Avokado Meksika mutfağının en güzel sebzesidir. Yağlı avokadonun bir fincanında 90 mg folik asit var. Bu da günlük ihtiyacın yüzde 22-sini teşkil ediyor. Avokado folik asit yönünden zengin olan en iyi besindir. Aynı zamanda hem de yağ asitleri, vitamin K ve besin lifleri ile zengindir. Avokadonu sandviç ve salatalara katarak, hem lezzetli hem de sağlıklı gıda elde edeceksiniz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Beklendiği gibi, dünyanın en sağlıklı gıdaları kabul edilen yeşil sebzeler hem de folik asit bakımından zengindir. Günlük beslenme menüsüne lahana, ıspanak, beyaz turp, marul eklenmesi folik asit ihtiyacını karşılar. Bu lezzetli sebzelerin büyük porsiyonu günlük folik asit ihtiyacının tamamını karşılayabilir.

Kuşkonmaz: Bu bitki folik asit bakımından zengindir. Bir fincan pişirilmiş kuşkonmaz, organizmaya 262 mg folik asit sağlar ki, bu da günlük folik asit ihtiyacının yüze 62-sini sağlıyor. Kuşkonmaz sadece folik asit kaynağı değil, organizmanın A, C, K vitaminleri ve manganez ihtiyacını da karşılar.

Bamya: Dünyada mevcut olan sanayi bitkiler bile folik asit bakımından zengindir. Bamya sindirim sistemini zararlı maddelerden temizler, aynı zamanda vitamin ve mineral sağlar. Bamya folik asidin başlıca kaynaklarından biridir. Yarım bardak pişmiş bamya yaklaşık 103 mg folik asit verecek.

Brüksel lahanası: Brüksel lahanasının folik asit yönünden zengin olması kimse için sır değil. Bir fincan haşlanmış bürüksel lahanası kabul edersek, günlük tavsiye edilen miktarın yaklaşık yüzde 25’ini sağlarız. Bu lahananın bünyesinde ayrıca A, C, K vitamini, manganez ve potasyum gibi vitamin ve minerallerin miktarı da yüksektir.

Maş fasulye: Maş fasulyesi birçok nedenden dolayı önemlidir. Onun elde edilmesi kolaydır, ucuzdur ve pişirilmesi öyle de zor değil. Her gün tabağınıza biraz ekleyerek folik asit ihtiyacının 4-de 3 oranında karşılayabilirsiniz.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git