Bebeğin akıllı ve zeki olması için gebelikte ne yapmalı?

Hamilelerin Mozart, ya Beethoven’in müziklerini dinlediği zaman rahatladığı bir gerçektir. Birçok anneler klasik müziğin bebeğin zekâ gelişimine faydalı olduğunu dikkate alarak dinliyorlar.

Bebeğin akıllı ve zeki olması için gebelikte ne yapmalı?

Hamileyken tiroidinizi kontrol ediniz: Düşük tiroit bezi sorunu hamilelerin yüzde 2’sini etkiliyor. Bu annelerin bebeklerinin zekâ seviyesi daha düşük olur. Hamile iken üşüme, yorgunluk, dikkat bozukluğu, saç dökülmesi gibi şikâyetleriniz varsa, tiroit testi yaptırın.

Hamileyken diş muayenesi yaptırın: Hamile iken diş problemi yaşayan annelerde erken doğum, ya da düşük riski daha yüksek oluyor. Bu tür bebeklerde zekâ sıkıntısı yaşanıyor. 6 ayda bir diş hekimine gitmenizde fayda var.

Hareket edin: Hareketli olan ve düzenli spor yapan gebelerin bebeklerinin zekâ düzeyinin yüksek olduğu söyleniyor.

Hamileyken ideal miktarda kilo alın: Uzmanlar hamile iken vücut ağırlığının yüzde 20’si kadar kilo almayı öneriyor. Aldığınız kilo bebeğin ağırlığını, beyin büyüklüğünü ve zekâsını etkileyecek.

Hamileyken vitaminler alın: Demir ve B12 vitamin alımı fetüsün entelektüel potansiyelini artırıyor. Her gün demir içeren ilaçlardan biri kabul edilmelidir.

Hamileyken sevincinizi kaybetmeyin: Bebeğin algıları henüz doğmadan önce oluşur. Yani kendini iyi hisseden annenin bebeği de kendini iyi hissedecek. Bu da beyin fonksiyonlarının gelişimi için faydalıdır.

Hamileyken beslenmenize dikkat edin: Hamilelik sırasında beslenmenize dikkat edip, daha çok kolin içeren besinler alın. Yumurta ve et kolin içeren besinlerin başında gelir.

Bebeğinizi emzirin: Bebek doğduktan sonra da zekâ düzeyi için yapabileceğiniz en önemli iş onu emzirmektir. Anne sütü ile beslenen çocuğun zekâsı hazır yemek yiyen çocukların zekâsından 3 puan yüksek olur.

Depresyondan uzak durun: Hamilelikte olduğu gibi doğumdan sonra da depresyondan uzak durulmalıdır. Anneleri depresyonda olan çocukların üç yaşına kadar dil gelişimi ve öğrenme becerisinde zayıflık olur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git