Hangi yaştaki bebek ve çocuk, günde kaç saat uyumalı?

Uyku organların aktivitesini geri yüklemek için gerekli fizyolojik bir süreçtir. Gereğinden çok veya az uyumak sağlığa olumsuz etkisi olabilir.

Yeni doğan bebek için bu şart daha önemlidir. Onun düzgün ve sağlıklı beslenmesi yanı sıra, normal uyku düzeninde mutlaka uyulmalıdır. Peki, bebekler ve çocuklar günlük kaç saat uyumalıdırlar?

Bebekler ve çocuklar günlük kaç saat uyumalıdırlar

Uzmanlara göre, uyku gece ve gündüz uykusu olarak ikiye ayrılır. Yeni doğan bebek üç aylık iken 17-19 saat uyuyabilir. Altı aylık bebeğin günde 14-15 saat uyuması yeterlidir. Bir yaşından küçük çocuğun da günde 11-13 saat uyuması yeterlidir.

Uzmanlara göre, yeni doğan çocukların yemekten sonra 5-6 saat uyuması anneyi paniğe düşürmemelidir. Yeni doğan bebek bile beslenirken yorulur ve uzun süreli uykuya dalması normaldir. Ayrıca bebek anne karnı dışındaki ortama uyumunu uyku aracılığıyla düzenler.

Çoğu zaman oyun çağındaki çocukları öğle uykusuna zorluyorlar. Çocuk doktorların dediğine göre, çocuklar öğle uyumak istemiyorsa, demek ki, geceleyin günlük ihtiyacı olan uykuyu almışlardır.

Doyunca yatmayan veya aşırı yatan çocukların sağlığında komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar bebekte kilo kaybı, iştahsızlık ve sinirlilik yaratabilir.

Bebeğin uyku bozulmasının çeşitli nedenleri olabilir. Ebeveynler çocuğun uykuya gittiği ortamın havalandırma ve aydınlatma açısından tatmin edici olmasına çalışmalıdırlar.

Gündüz saatlerinde uyumak yeni doğan bebeklerde ve emziren bebeklerde birkaç kez olabilir. Altı aylık olan bebeklerin gündüz uykusu üçe ayrılabilir: sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonraki uyku. Uzmanların dediğine göre, çocuğun yaşı arttıkça gündüz uykusunun saati azalır. Eğer altı ayına kadar bebekler gündüzleri beş altı saat uyuyorlarsa, daha sonra 3 saat uyku yeterlidir. Bir yaşında bir bebeği gündüzleri toplam 2 saat yatması yeterli olur.

 

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git