Hava kirliliğinin bebek ve küçük çocuklarda oluşturduğu zararlı etkiler

Dünyada 15 yaşın altındaki çocukların yüzde 93-ü (1,8 milyar) kirlenmiş hava ile nefes alıyor. Hava kirliliği sonucu onların sağlığında ciddi komplikasyonlar ortaya çıkar ve hatta ölüm hali gözlenir. 2016 yılında hava kirliliği ile ilgili çocuklarda alt solunum yollarının enfeksiyonu sonucunda 600 bin küçük çocuk hayatını kaybetti.

Bu konuda bilgi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeni raporunda yer aldı. Raporda dünyada, özellikle düşük ve orta geliri olan ülkelerde hem atmosferde, hem de kapalı mekânlarda zehirli havanın çocukların sağlığına olumsuz etkisi konusunda yapılan araştırmanın sonuçları yer alıyor. Raporda deniliyor ki, kirli havanın etkisine maruz kalan hamile kadınlar büyük olasılıkla erken doğuruyorlar veya normalden az ağırlığı olan çocuklar dünyaya getiriyorlar.

Rapora göre “Hava kirliliği çocuklarda sinir ihlallerine, zihinsel yeteneğin düşük olmasına, ayrıca bronşit astım ve kanser hastalıklarına neden olur. Yüksek derecede toksik havaya maruz kalan çocuklarda kalp-damar hastalıkları da ortaya çıkabilir. Çocukların zehirli havaya daha hassas tepki vermesinin nedenlerinden biri onların daha sık nefes alması ve toksik maddeleri daha çok yutmasıdır”.

Ayrıca raporda “Boyu uzun olmayan küçük çocuklar, ayrıca zehirli maddelerin daha çok toplandığı toprağa daha yakın olurlar. Dikkate almak gerekir ki, gelişim aşamasında olan çocuklar beyini ve vücudu çok kırılgandır. Yeni doğan bebekler küçük çocuklar kapalı mekânlardaki yakıt türleri, yemek hazırlama ve ısıtma, aydınlatma kaynaklanan hava kirliliğine karşı da hassastırlar “, diye yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü nün (WHO) uzmanları okulların ve çocuk bahçelerinin hava kirliliği yaratan işletmelerin, yoğun hareketin olduğu otomobil yollarından uzakta inşa edilmesini tavsiye ediyorlar.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git