İşlenmiş et ile meme kanseri arasında bağlantı var mı?

Araştırmacılara göre, pastırma ve sosis gibi gıdaların düzenli tüketimi meme kanseri riskini artırıyor. Ortaya çıktı ki, işlenmiş etleri çok tüketen kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı % 9 daha fazladır. Dünya Sağlık Örgütünün daha önce elde ettiği sonuç ile işlenmiş et kansere neden olur sonuçları birbiri ile örtüşmektedir.

Bu iddialar ne derecede geçerlidir?

Bir milyondan fazla kadının verilerine bakıldığında işlenmiş etin alımı ile meme kanseri arasında ilişki var. Fakat bu et türlerinin kansere neden olup olmadığı açık değildir. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da var.

Bu araştırmayı yapan bilim adamları insanların söylediklerini kayda almışlar ve bir süre sonra onlarla irtibat kurarak kimin meme kanserine yakalanıp yakalanmadığını öğrendiler.  Ama mesele şuradadır ki, insanlar işlenmiş eti farklı miktarda yiyorlar ve aynı zamanda başka anlamda daha az sağlıklı yaşam sürerek de kanser riskini artırmış olabilirler.

Risk ne derecededir?
Birleşik Krallık ‘ta 100 kadından tahmini 14’ü yaşamlarının herhangi döneminde meme kanserine yakalanabilir. Tahmin ediliyor ki, bu tür kanser durumları yüzde 8 oranında fazla kilolu olmaktan ileri gelir ve yüzde 8’inin de alkol alımından kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

International Journal of Cancer dergisinde yayınlanan bu araştırmanın yazarlarına göre, elde ettikleri ilişki sadece işlenmiş et için geçerlidir ve kırmızı etle alakası yoktur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işlenmiş eti, özellikle bağırsak kanseri riskini artırdığı için kanserojen olarak hesap ediliyor. Aynı zamanda belirtelim ki, kırmızı et de olasılıkla kanserojendir diye düşünülüyor.

İşlenmiş et nedir?

İşlenmiş et, etin füme, kurutulmuş veya tuz veya koruyucu maddeler ilave edilmiş biçimidir. Bu da ürünün kullanım süresini uzatmak, ya da tadını değiştirmek amacıyla yapılır.

İşlenmiş etler deyince pastırma, sosisler, hot doglar, salam, konserve sığır eti ve jambon gibi ürünler kastedilmektedir. Bu ürünlerin kanser riskini ne kadar artırdığı konusunda çeşitli teoriler mevcuttur. Böyle teorilerden biri de tuzun etteki proteinle tepki göstererek onu kanserojen hale getirmesidir.

İşlenmiş etin tüketimini tamamen bırakmak gerekiyor mu?

ABD’de bulunan Harvard TH Chan Sosyal Sağlık Okulu’ndan önde gelen yazar Dr. Meryem Farvid, işlenmiş etten tamamen vazgeçmek yerine azaltmayı tavsiye ediyor.

Şu anda Birleşik Krallık sağlık sistemi günlük 70 gramdan fazla kırmızı ve işlenmiş et yemeyi tavsiye etmiyorlar.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git