Hamile Kadınlar

İstenmeyen gebelikten korunma yöntemleri

İstenmeyen gebelikten korunma yöntemleri

Bir çok kadın hamile kalmak isterken bir çok kadın da gebe kalmaktan korunmak ister. Hamile kalmaktan ve istenmeyen gebelikten korunmak için birçok yöntemler mevcuttur. Bu makalemizde istenmeyen gebelikten korunma yöntemlerini sizler için paylaşacağız.

1- ERTESİ GÜN HAPI

İstenmeyen gebelik için acil durum koruyucuları olarak kabul edilen ertesi gün hapları, en pratik doğum kontrol seçeneklerden biridir. ancak düzenli olarak kullanılmaları önerilmez. Ertesi gün hapı, yumurta ve spermin döllenmesini engeller. Ancak korunmasız ilişkiden sonra üç gün içinde alınması gerekir. Ne kadar çabuk alırsanız o kadar iyidir. Bazı ertesi gün hapları bulantı, yorgunluk ve adet düzensizlikleri gibi olumsuz sonuçlara neden olur. Bu yüzden sizin için hangi ilacın daha etkili olacağı konusunda jinekoloğunuza sormanız gerekir.

2- SPİRAL YÖNTEMİ

İstenmeyen gebeliği önlemenin bir yolu da, hekim tarafından rahim içine yerleştirilen bakır aparattır. Bir kez yerleştirildikten sonra on yıl boyunca kullanılabilir. Spermleri uzak tutarak servikal mukoza tabakasını da artırarak gebeliği önlemeye yardımcı olur. Ancak diğer tüm yöntemler gibi, spiral kullandığında hamile kalma olasılığı yüzde 1-2 oranı civarındadır.

3- DOĞUM KONTROL HAPI YÖNTEMİ

Doğum kontrol hapları, 21 gün içilip, 1 hafta ara verilen ya da 28 tane taşıdığı için ara verilmeden kullanılan yapılara sahip bir korunma yöntemidir. Östrojen ve progesteron hormonu taşırlar ve hormon durumunu değiştirerek vücudunuzu hamileliğe elverişsiz hale getirirler. Bu ilaçlar emziren kadınlarda, 35 yaş üzerinde ve bazı hastalıkların varlığında kullanmazlar. Bu gibi nedenlerle östrojen almaması gereken kadınlar için uygun olan, yalnızca progesteron içeren ve mini hap da denilen doğum kontrol hapları da var. Yine uygun ilaç ve kullanım şekli için doktorunuza danışmanız en doğru olanıdır.

4- YILLIK DOĞUM KONTROL İĞNELERİ

Aylık ve üç aylık iğneler, ülkemizde lisans olan iki iğne türünü kapsamaktadır. Bu iğnelerden biri sadece progesteron içeren, 3 ayda bir kas içine olunan şekildir. Diğeri ise, ayda bir kas içine olunan östrojen ve progesteron hormon birlikte içeren şekildir. Her ikisinde de, somatik harekete geçen yüksek dozda hormon gebeliğe uygun ortam oluşumunu çeşitli şekillerde engeller.

5- ADET DÖNEMİNİZİ KONTROL EDİN!

Adet döneminizi takip etmenizi gerektiren bu yöntemle de gebelikten korunmayı sağlayabilirsiniz. Normal bir adet dönemi âdetin ilk gününden sonraki 14. günde yumurtlama aşamasına girdiğiniz varsayılır. Dolayısıyla 28 günlük bir adet döneminde hamile kalma ihtimaliniz en yüksek olduğu günler 13, 14 ve 15. günlerdir. Bu günlerde korunmasız ilişkiden kaçarak hamile kalma riskini düşürebilir ancak bu çok sık takibi gerektiren ve yine diğer yöntemler gibi, yüzde 100 korunma vaat etmeyen bir yöntemdir.

6- PREZERVATİF – KONDOM

İstenmeyen gebelikten korunmak için en kolay ve en çok kullanan yöntemlerden biri prezervatiftir. Erkeklerin kullandığı prezervatf vajinada yırtılmadığı sürece en çok güvenilir olan doğum kontrol yöntemidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.