Kadına karşı şiddet ve türleri – Şiddete maruz kalan kadınlar ne yapmalı?

Dünyada her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor, bu rakam müthiş derece fazladır. Bu şiddet ise her yerde gerçekleşebilir. En büyük sorun ise şiddetin hiçbir ceza almadan normalleştirilmesidir.

Şiddet gücün ve kuvvetin tehdit yoluyla zarar vermek niyeti ile kullanılmasıdır. Kadına yönelik şiddet ise cinsiyet farkına göre ev içinde veya dışında kadına uygulanan güçtür. Kadına karşı şiddet denildiği zaman sadece fiziksel güç anlaşılmamalıdır. Şiddetin çeşitli türleri vardır ve günümüzde milyonlarca kadın bu şidetlere maruz kalıyor, ne yazık ki.

Söz şiddeti
İğneleyici kelimelerin, kendinizi kötü hissettiren ve özgüveninizi yıkmak amacıyla kurulan cümlelerin veya hareketlerin olduğu, fiziksel temas olmadan size saldırısıdır. Söz şiddeti genellikle normalleştirilir, bunun nedeni ise karşınızdaki insanın karakterinin öyle olduğunu düşünmeyiniz. Söz şiddetine maruz kalan kadınlar karşı tarafa suçluluk, güvensizlik hissi duyarlar her hangi günlük hayatlarını da ciddi etkiliyor. Bu nedenle, ilişkilerde söz şiddetinden haberdar olmak çok önemlidir.

Cinsel şiddet
Kadını kontrol altında almak, hakaret etmek amacıyla kadının istemediği halde veya zamanlarda maruz kaldığı cinsel şiddettir. En çok karşılaşılan şiddet türü olmasına rağmen birçok kadın tarafından tabu olarak görülerek gizlenir. Bununla birlikte evliliğin ve kadın olmanın misyonu olarak bilindiği için hiçbir itiraz ve şikâyet edilmiyor.

Psikolojik şiddet
Psikolojik şiddeti görmek öyle kolay değil. Kadını sıkıştırmak, özgüvenini sarsmak, kıskançlık, dış görünüşüne alay etmek, fiziksel özelliklerini aşağılamak, hayatını kontrol altına almak ve sınırlamak, kadını erkeğe bağımlı hale getirmek, muhtaçlık hissi yaratmak vb. psikolojik şiddet türüne aittir. Psikolojik şiddet çok ağır ve uzun süreli yaralar açabilir.

Maddi şiddet
Maddi güç ve üstünlüğün olması nedeni ile kadının çalışmasına, diploma almasına ve kendi kazancını elde etmesine engel olmak, kadının üzerine borç yüklemek veya çok az bir para ile günlük hayatını kendisinden bağımlı hale getirmek maddi şiddet türüne aittir.

Fiziksel şiddet
Fiziksel gücün gösterildiği, yumruk, tokat vurmak, bağırmak, ısırmak gibi fiziksel temas veya yumrukla tehdit etmek, kapıyı tekmelemek, eşya kırmak gibi fiziksel üstünlüğün gösterildiği şiddet türüdür.

Dijital şiddet
Günümüz en yaygın şiddeti. Kadının fotoğrafını telefonu ile çekilmesine zorlayıp sonra ise bu resimle kadını tehdit etmek, sosyal ağlarda kadını aşağılamak dijital şiddete aittir.

Şiddetin sonuçları
Şiddete maruz kalan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda belli oluyor ki, 40 yıl geçmesine rağmen şiddetin etkisi hala devam etmektedir. Bu çocuklar 50 yaşına geldiklerinde de çocukluklarında maruz kaldıkları şiddet nedeniyle psikolojik ve zihinsel özelliklerinin düşük olduğu, depresyon ve intihar düşüncesinde oldukları saptanmıştır. Şiddetin ilk psikolojik etkilerine bakarsak, stres, genel olarak ise güvensizlik, içine kapanma, dehşete kapılma, olayları anlamada zorluk ve çaresizlik, irkilme, fiziksel huzursuzluk gibi sorunlara yol açıyor.

Şiddete karşı ne yapmak gerekir?
İstatistikler gösteriyor ki, normal evliliklerin % 50’si boşanma ile sonuçlanırken, şiddete maruz kalan kadınların sadece % 38’i evliliğini bitiriyor. Ne yazık ki, korku, tecrit, utanç, suçu üstüne almak, çocuk, toplum ve maddi sorunlar nedeniyle şiddete maruz kalan kadınlar boşanma konusunu düşünmüyorlar. Bu hem fiziksel, hem de ruhsal birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Şiddete maruz kalındığı zaman yapmalı?

  • Asla utanmayın ve sessiz kalmayın
  • Şiddet zamanı kesici aletlerin olduğu yerden uzaklaşın
  • En yakın savcılığa başvurun
  • Şiddet gösteren insanı mutlaka şikâyet edin
  • Fiziksel şiddetten sonra gelen iyi davranışlara aldanmayın, yoksa bu hep tekrarlanacaktır.
  • Eğer şiddet kocadan veya eşinden ilk defa geliyorsa hemen şikâyete başvurmayın. Önce şiddetten kaçının sonra şiddete başvuran kişinin rahatlamasını bekleyin. Özür diliyor ve yaptıklarının hatalı olduğunu anlamışsa bir daha tekrarlamayacağına söz veriyorsa sorun büyük ihtimalle çözülecektir. En ufak tartışmada şikâyet yoluna gidilirse aile hayatının yok olmasına sebep olacaktır.

Şiddete maruz kalan kadınlar kendilerini nasıl koruyabilir?

Şiddete maruz kalındığı zaman mutfak, banyo gibi kapalı yerlere değil, mümkün olduğu kadar çıkış kapısına ulaşmaya çalışın. Eğer hayat arkadaşınızdan şiddet geleceğini hissediyorsanız, önceden onun bilmediği bir yere elbise, ayakkabı ve biraz da para hazır koyun. Çocuğunuz varsa, onun da eşyalarını ve kıyafetlerini, kimlik cüzdanını aynı yere koyun. Kadın sığınaklarına başvurun ve numaralarını ezberleyin.

Şiddet konusunda toplumumuz de sessiz kalmamalıdır!

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git