Kadınlarda bu belirtiler şekerli diyabeti işaret ediyor

İstatistiklere göre, diyabet tüm dünyada en yaygın kronik hastalık sayılır. Yıldan yıla diyabetten eziyet çekenlerin sayısı artıyor.

Tip 2 diyabet hastalığı her insanda gelişebilir. Diyabet ağır komplikasyonlar verdiği için çok tehlikeli hastalık sayılır. Bu komplikasyonlar arasında: kalp ve damar hastalıkları, kalp krizi ve insult, körlük, böbrek hastalıkları, sinir zedelenmesi vb.

Diyabet, uzun dönemde gizli gelişebilir. Dolayısıyla uzmanlar periyodik olarak kan şekerinin seviyesini kontrol etmeyi tavsiye ediyor. Şekerli diyabetin erken tespiti çok önemlidir!

Şekerli diyabetin temel belirtileri şunlardır:

  • İdrar ifrazının hızlanması
  • Sebepsiz susuzluk
  • Deride yaraların geç iyileşmesi
  • Kilo kaybı
  • Sebepsiz güçlü açlık
  • Yorgunluk
  • Moralin değişken olması

Bu semptomları birçoğu bilir. Fakat öyle de belirtiler var ki, insanların çoğu onları şekerli diyabetle ilişkilendirmiyor. Böyle semptomlardan biri kadınlarda vajinal bölgede güçlü kaşınmadır.

Çoğu durumda bunun nedeni mantar enfeksiyonudur. Candida mantarı vajinanın doğal mikroflorasına dahil olur. Fakat mantar hızla artmaya başladığında bu çeşitli hoş olmayan semptomların (kaşıntı, yanma, salgılarında artış) oluşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda kadınlar genellikle jinekoloğa başvuruyor ve gereken tedavi görmektedir.

Fakat mantar enfeksiyonunun sık sık oluşması ciddi semptom ki, kadında şekerli diyabet gelişimine işaret edebilir.

Mesele şuradadır ki, kan şekerinin yükselmesi Candida mantarının artması için uygun ortam hazırlar. Ayrıca diyabet bağışıklık sistemini zayıflatır mantar daha hızlı artar ve sonuçta semptomlar (özellikle kaşıntı) daha da güçlü olur.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git