Kadınlarda jinekolojik muayene nedir ve nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene bazı kadınlarda korku ve kaygı yaratıyor. Korkunun ve kaygının nedeni muayene masasında bacakları açmanın verdiği bir çekingenlik veya ağrı olabileceği endişesidir.

Cinsel olarak aktif olan bir kadında jinekolojik muayene, jinekolojik değerlendirmenin en önemli basamaklarından biridir. Daha önce muayene olan kadınlar, genellikle rahat olurlar, ancak ilk kez muayene olanlarda bu kaygı olabilir. Vajina, doğum sırasında bebeğin doğumuna izin verecek kadar genişleyebilen bir organdır. Vajina kasları sıkma ve gevşetme kadının kontrolündedir.

Muayeneden önce doktor hasta ile ayrıntılı konuşur, hastanın şikâyetini dikkatle analiz eder. Hastanın yaşı, mesleği, medeni durumu, ilişki durumu, geçirdiği gebelikler, düşükler, doğumlar, ameliyatlar, kürtaj gibi ameliyatlar, diğer hastalıklar, adet düzeni, süresi ve miktarı, kullandığı ilaçlar, alkol, sigara kullanımı sorulur.

Hasta ve hekim arasındaki tüm görüşmeler genellikle gizli tutulur. Bu esnada karşılıklı görüşme ve güven duygusu hastanın rahatlamasını sağlar. İlk görüşme yapıldıktan sonra jinekolojik muayeneye başlanır. Muayene, muayene masasında yapılır. Hasta belden aşağısını tamamen soyunmuş şekilde üzerine bir örtü alarak muayene masasına çıkar. Bacaklarını masanın iki yanındaki desteklere koyar. Öncelikle dış genital organlar incelenir.

Jinekolojik muayene yapılırken, hasta bakire değilse vajinaya spekulum (jinekolojik ayna) denilen bir alet yerleştirilir. Spekulum takılmadan önce hastanın vajinal kaslarını gevşetip muayeneye hazır olduğundan emin olmalıdır. Hasta rahat olsa hiçbir ağrı hissetmez. Spekulum plastik ya da metal bir alettir.

Vajina ve rahim ağzını incelemek için yerleştirilir. Işıkla ışıklandırılarak vajinal akıntılar, rahim ağzında yara, iltihap, polip gibi patolojiler araştırılır. Bu esnada akıntı varsa rahim ağzı kanseri testi için örnek alınır. Bu süreç ağrısızdır. Sadece vajinada dokunma hissi olabilir. Spekulum muayenesinden sonra vajinaya iki parmak yerleştirilir, diğer elin dört parmağı karnın alt bölgesine yerleştirilerek elle muayene edilir. Böylece, karnın alt kısmında hassasiyet, rahim ve yumurtalıklarda ele gelen kitle ölçülür. Gerekli ise son olarak vajinal ultrason edilir.

Rahimde miyom, yumurtalıkların yapısı, yumurtalık kistleri, rahim duvarında polip ve miyom gibi patolojiler, ya da erken gebelikte embriyonun değerlendirilmesi mümkündür. Jinekolojik muayene öncesi idrarın boşaltılmış olması muayeneyi kolaylaştırır ve ağrı olmamasını sağlar.

Bakire hastalarda vajinal spekulum muayenesi, elle muayene ve vajinal ultrason yapılmıyor. Bakirelerde jinekolojik muayene masasına hasta alınarak sadece dış genital organlar, kızlık zarı değerlendirilebilir. Bakirelerde rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi, idrar sıkıştırılarak karnın alt kısmından pelvik ultrasonografi yapılan USM ile mümkündür.

Jinekolojik muayene adet olurken de veya değilken de yapılabilir. Vajinal akıntı şikâyeti varsa adet olmaması gerekir.  Genellikle cinsel olarak aktif olan her kadına yılda bir jinekolojik muayene olması zorunludur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git