Hamile Kadınlar

Kadınlarda kanserin 5 belirtisi

Kadınlarda kanserin 5 belirtisi

Kadınlarda bulunan kanser türleri bazı belirtileri ile önceden SOS sinyali verir. Ama bazı normal olmayan belirtiler var ki,kendilerinde bu değişiklikleri hisseden kadınlar acilen uzmana başvurmalıdırlar.

Kadınlarda kanser hastalığının olduğunu gösteren 5 belirti:

Anormal şişlikler:Birçok kadınların genel problemi olan şişme belli bir noktaya kadar normal kabul edilse de, bu duruma karın ve kasık ağrısı ilave edilirse, durum çok tehlikeli olabilir. Özelikle birkaç haftadan fazla süren şişlikler yaşıyorsanız,o zaman doktora gitmek için zaman kaybetmeyin. Çünkü nedeni yumurtalık, mide veya yemek borusu kanseri olabilir.

Hızlı Kilo Kaybı: Vücudun belli bir dengesi var. Bu nedenle vücutta yaşanan ani ve normal olmayan değişiklikler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu değişikliklerin en önemlisi ise beklenmedik kilo kaybıdır. Bunun birçok nedeni olsa da esasen kalın bağırsak,mide, akciğer, pankreas kanseri sırasında gözlenir.

Aybaşından ilave kanamalar olunca: İki adet arası rastlanan kanamalar düşünüldüğü kadar da güvenli değil ve dikkate alınmalıdır. Ayrıca, adet dönemi çok ağrılı geçiyorsa ve şiddetli kanamalarla eşlik ediliyorsa, o zaman jinekoloğa muayene olunmakta fayda var. Çünkü bu şikayetler, kolorektal, rahim veya yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir.

Memelerde değişiklik varsa: Kadınlarda en çok tespit edilen kanser türlerinden biri de meme kanseridir. Tedavinin etkili olması için hastalığın sık teşhis çok önemlidir. Bu nedenle, kadınlar göğüslerini düzenli olarak elle muayene etmeli ve bir değişiklik gözlemlendiğinde doktor tarafından derhal kontrol edilmelidir.

Yutkunmakta sıkıntı: Bazen insan yutkunma sorunu ile karşılaşabilir. Bu zaman korkuya düşmeye gerek yok.Ancak bu durum sık sık tekrarlanırsa, yemek yerken, su içerken sıkıntı yaşıyorsanız ve listelenen şikâyetlere kusma da eklenirse, o zaman mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü bu durum yemek borusu, mide ve boğaz kanserinin belirtileri olabilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.