Hamile Kadınlar

Kanama Olmadan Düşük Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kanama Olmadan Düşük Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Düşük nedir?

Düşük yapma, hamilelik kaybı olarak da bilinir. Kadar yüzde 25, klinik tanı konulan gebelik düşükle sona erer. Düşük, gebeliğin ilk 13 haftasında meydana gelme olasılığı yüksektir. Bazı kadınlar hamile olduklarının farkına varmadan önce düşük yapabilirler. Kanama, düşük ile ilişkili yaygın bir semptom olsa da, meydana gelebilecek başka semptomlar da vardır.

Düşük yapmanın en yaygın belirtileri nelerdir?

Vajinal kanama ve / veya lekelenme, düşüklerin sık görülen belirtileridir. Bazı kadınlar adet dönemlerinde düşük yapma ile yanılabilir. Ama bu tek işaret değil. Düşük yapma diğer belirtileri şunlardır:

 • Sırt ağrısı
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Pelvik  kramp (döneminize giriyormuş gibi hissedebilirsiniz)
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Vajinandan gelen sıvı
 • Vajinanızdan gelen doku
 • Açıklanamayan zayıflık
 • Meme ağrısı veya sabah bulantısı gibi diğer hamilelik semptomlarının kaybolması.

Vajinanızdan doku parçalarını geçirirseniz, doktorunuz herhangi bir parçayı bir kapta saklamanızı önerecektir. Bu analiz edilebilir. Bir düşük çok erken meydana geldiğinde, doku küçük bir kan pıhtısı gibi görünebilir. Bazı kadınlar normal bir hamilelik sırasında hafif kanama veya lekelenme yaşayabilir. Kanama seviyenizin normal olup olmadığından emin değilseniz doktorunuzu arayın.

Doktor düşüklüğünüzü nasıl onaylar?

Hamilelik testi pozitif çıkmışsa ve bebeğinizi kaybetmiş olabileceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuza danışın. Bir düşük olup olmadığını belirlemek için çeşitli testler yapacaklar. Bu, bebeğinizin rahimde olup olmadığını ve kalp atışı olup olmadığını belirlemek için bir ultrason içerir. Doktorunuz ayrıca insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyeleriniz gibi hormon seviyelerinizi de test edebilir. Bu hormon genellikle hamilelikle ilişkilidir.

Düşük yaptığınızdan emin olsanız bile, doktorunuzu görmek önemlidir. Bunun nedeni, vücudunuzdan bir miktar doku geçirseniz bile, bazılarının kalması mümkündür. Bu sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Doktorunuz fetal veya plasental dokuları çıkarmak için prosedürler önerebilir. Örnekler arasında , herhangi bir fetal dokuyu rahimden alan bir genişleme ve kürtaj (D ve C) bulunur . Bu rahim iyileşmek ve ideal sağlıklı bir hamilelik için kendini hazırlamak için izin verir. Düşük yapan tüm kadınlar D ve C gerektirmez. Ancak bir kadın ağır kanama ve / veya enfeksiyon belirtileri yaşarsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Düşük neyden kaynaklanır?

Çoğunlukla, düşükler kromozomal anormalliklerden kaynaklanır. Çoğu zaman, embriyo düzgün şekilde bölünmez ve büyümez. Bu, hamileliğinizin ilerlemesini engelleyen fetal anormallikler ile sonuçlanır. Düşüklere neden olabilecek diğer faktörler şunlardır:

 • Çok yüksek veya düşük hormon seviyeleri
 • İyi kontrol edilmeyen diyabet
 • Radyasyon veya toksik kimyasallar gibi çevresel tehlikelere maruz kalma
 • Enfeksiyonlar
 • Bir bebeğin gelişmesi için yeterli zamana sahip olmadan önce açılan ve inceleyen bir serviks
 • Bebeğe zarar verdiği bilinen ilaçlar veya yasadışı ilaçlar kullanmak
 • Endometriyozis

Doktorunuz düşüklüğünüze neyin neden olduğunu biliyor olabilir, ancak bazen düşüklenme nedeni bilinmemektedir.

Evde düşük veya tıbbi kurunda düşük

Bir düşüklüğün meydana geldiğinden şüpheleniyorsanız veya düşüklüğün gerçekleşmek üzere olduğuna inanıyorsanız, bir ultrason veya kan testi yapabilecek olan doktorunuzu görün. Bu testler düşük yapmanın muhtemel olduğunu gösterebilir. Bu durumda, bir kadın tıbbi bir tesiste ya da evde düşük yapmayı seçebilir.

Hastane, ameliyat merkezi veya klinik gibi tıbbi bir tesiste yanlış yapma, bir D ve C prosedürü içerir. Bu, hamilelikten herhangi bir doku alınmasını içerir. Bazı kadınlar kanama, kramp ve diğer olası düşük belirtileri beklemek yerine bu seçeneği tercih eder.

Diğer kadınlar küçük bir cerrahi işlem geçirmeden evinde düşük yapmayı seçebilirler. Bir doktor misoprostol (Cytotec) olarak bilinen ve düşüklere neden olabilen uterus kasılmalarına neden olan bir ilaç verebilir. Diğer kadınlar sürecin doğal olarak gerçekleşmesine izin verebilir. Düşük yapma ile nasıl devam edileceğine dair karar bireyseldir. Bir doktor her seçeneği sizinle birlikte tartmalıdır.

Düşükten sonra iyileşme süresi nasıldır?

Doktorunuz düşük yaptığını söylüyorsa, belirtileriniz bir ila iki hafta arasında devam edebilir. Doktorunuz bu süre zarfında tamponlardan kaçınmanızı veya ilişkiye girmenizi önerebilir. Bu bir enfeksiyon önleme önlemidir.

Bazı lekeler, kanamalar veya kramplar beklemenize rağmen derhal doktorunuza başvurmanız gereken bazı belirtiler vardır. Bunlar düşük sonrası enfeksiyon veya kanama olduğunu gösterebilir.

Aşağıda belirtilen sorunları yaşarsanız doktorunuza bildirin:

 • Titreme
 • Art arda iki saat veya iki saat boyunca saatte ikiden fazla ped ıslatma
 • Ateş
 • Şiddetli acı

Doktorunuz bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için antibiyotik reçete edebilir veya daha fazla test yapabilir. Başınız dönüyor ya da yorgun hissediyorsanız doktorunuza da başvurabilirsiniz. Bu anemi belirtisi olabilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.