Hamile Kadınlar

Kirli bezlerin sayısı ile bebeğin doyup doymadığını anlamak

Kirli bezlerin sayısı ile bebeğin doyup doymadığını anlamak

Anne sütü ile beslenen bebeklerin annelerini en çok meraklandıran soru “Bebeğim doymuş mu?” sorusudur.Çoğu anneler bebeğin sık sık emerek uyuduğu ve yeniden uyanarak memeyi istemesi yanlış ve şaşırtıcı bir etki yaratıyor.

Genç ebeveynler unutmamalıdırlar ki, dünyaya yeni göz açan bebeğin çok küçük boyutlu mideleri, sınırlı güçleri ve henüz tam olgunlaşmamış emme yeteneği olur. Bebeğin doyması hakkında emin olmak isteyen anne çeşitli yöntem ve araçlara başvuruyorlar.

Ama en güvenilir ve doğru yöntemlerden birisi de yaş ve kirli bezleri saymaktır. Çünkü vücut ne kadar kabul ediyorsa bir o kadar da salgılar. 1-2 günlük bebeğin midesinin boyutu yaklaşık bir kiraz, 3-4 günlük bir ceviz, 5-6 günlük bir kayısı, 1-3 haftalık ise bir tavuk yumurtası büyüklüğündedir. İşte bu nedenle bebeğe gıda rejimi uygulanmadan önce, sık sık ve azar azar yemesi tamamen normaldir.

Hesaplamalara göre, günde 8-12 emzirmeler ve sonuçta aynı sayıda idrara gitmeler olmalıdır. Çocuk doktorların tavsiyelerine göre, bebeklere 6 ayına kadar anne sütünden ek hiçbir şekilde diğer sıvılar (su, çay, meyve suyu vb.) Verilmemelidir.

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin yaş ve kirli (Kaka) bezlerin sayılması yöntemi onların doyması hakkında en doğru bilgi verebilir. Kriter olarak bir çocuk bezine 1 çorba kaşığı su dökün, bu size bir idrara gitme miktarı hakkında fikir verecektir.

Kirli bezlerin sayısı ile bebeğin doyup doymadığının anlamak

  • 1-2 günlük bebek – 2 yaş bez ve 2 kirli (kaka) bez
  • 3-4 günlük – 3-4 yaş bez ve 3 kirli (kaka) bez
  • 5 gün-3 haftalık bebek ise en az 6 yaş bez ve 3 kirli (kaka) bez
  • 3-6 haftadan itibaren ise yaş bezlerin sayısı 8-12 taneye ulaşmalıdır.

Kirli bez yöntemini kullanarak hesaplamalar yapan ebeveynler bebeklerinin doymamasından artık rahatsız olmayabilirler.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.