Kışın sağlıklı gebelik için 10 önemli tavsiye

Kışın yaşanan gebeliğin bir başka güzelliği var. Ancak soğuk hava nedeniyle vücut direnci azalır ve grip enfeksiyonları gibi pek çok sorunlar oluşabilir. Ancak düzgün beslenmenin yanı sıra, enfeksiyonlardan kaçmakla, vücut ısısını düzene koymakla, üstelik göreceğiniz birkaç önlemle kış aylarında da sağlıklı ve güzel bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Hamileliği kışa rastlayan kadınlar ne yapmalıdırlar?

1- Kirli havada sokağa çıkmayın. Kirli hava, yani toksinlerin boğaz ve akciğerlere ulaşması anne ve bebekte enfeksiyonlara yol açar. Örneğin, baş dönmesi, baş ağrısı, boğaz ve burun enfeksiyonları, gözlerde alerji gibi olumsuz durumlar yaratır. Bu nedenle kirli havada sokağa çıkmak doğru değil. Eğer sokağa çıkmaya mecbursanız, mutlaka ağız ve burnunuza maske takın veya peçete ile örtün.

2- Turuncu ve yeşil sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Çünkü bunlar, içerdiği C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum yolları enfeksiyonları ile oluşan hastalıklardan korur. Ayrıca, kış mevsiminde de vücutta sıvı kaybı oluşur. Susamasanız bile, gün boyunca bol sıvı alın. Ana yemek sırasında vitaminlerle birlikte proteine de tercih edin. Protein kış mevsiminde vücut direncini artırmaya yardımcı olur.

3- Tatlıyı yemekten vazgeçin. Kış aylarında evde oturmak mecburiyeti elinize geçen her şeyi yemeye zorlar. Bu ise hamile kadınların şişmanlamasına neden olur. Yüksek tansiyon ve gebelik diyabeti annede metabolik ve kalp, bebekte büyüme ve gelişme sorunları gibi hayati önemli sorunlar yaratır. Bu nedenle ihtiyacınız olandan aşırı kalorileri almayın ve gerektiğinde diyabet tavsiyelerinden yararlanın.

4- Kış mevsiminde dışarıda sporla uğraşmak hava koşullarına bağlıdır. Fakat sporu ertelemeyin. Evde düzenli olarak spor yapmak gerekir. Evde yapılabilecek en iyi spor ise hamileler için pilates programıdır. Ev ortamında özel eğitim ve video aracılığıyla yapabileceğiniz 30 dakikalık spor kilo kontrolü artırır, kasları güçlendirir. Koşu aparatında 30-45 dakika hızlı yürümek de çok faydalı olacaktır.

5- Hamilelik döneminde vitamin ihtiyaçlarını taze sebze ve meyvelerden almak en doğru yoldur. Ancak şehir hayatı insanları doğal meyve ve sebzelerden uzak düşürüyor, sanayinin gelişimi arttıkça gıdaların temel değerleri azalır. Bu nedenle özellikle kış aylarında vücut direncinizi korumak ve sağlıklı bebek gelişimini sağlamak için başta C vitamini olmak üzere, demir, kalsiyum, D vitamini ve diğer tüm vitaminleri normal miktarda kabul etmek önerilir. Fakat vitaminleri vitamin hatırına kabul etmeyin, mutlaka doktorunuza danışın.

6- Hamile kadınlar sunacağımız bu üçlüden uzak durmalıdırlar. Kışın alınan besinler karbonhidrat, yağ ve tuz bakımından zengin olur. Fakat bu tür gıdaların kış aylarında çok yenmesi gebelerde kan şekeri ve tansiyonun yükselmesine, neticede ise anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor. Mevsime bakılmaksızın beslenmenize dikkat edin ve tuzlu gıdalardan uzak durun.

7- Grip enfeksiyonlarını ayakta geçirmek olmaz. Bu durumda en etkili tedavi yatak istirahatidir. Bol sıvı almak, C vitamini boğazın rahatlanmasına yardım edecek. Ancak ateş ve başka belirtiler gözlemlediğinizde ve durum kötüye gidiyorsa, mutlaka doktora başvurmak gerekir.

8- Haftada en az iki kez balık yemek önerilir. Bebeğin sağlıklı olması için Omega 3 desteği açısından balık ve ceviz, badem tüketmek gerekiyor. Ayrıca, B vitamini açısından haftada en az iki kez kızartılmış et ve kuru baklagiller yemeye çalışın.

9- İnsanların yoğun olduğu mekanlarda bulunmaktan kaçının. Grip enfeksiyonlarından kaçmanın en iyi yolu enfeksiyonların geçebileceği mekanlarda olmamaktır. Örneğin, otobüsler, okullar, hastaneler, alışveriş merkezlerine az gitmek gerekir. Eğer bunlardan birine gitmeye mecbursanız, mutlaka hijyenik araçlar, nemli-alkollü peçelerden kullanın.

10- Faydalı bitki çaylarından yararlanmak gerekir. Grip enfeksiyonlarından korunmak için doktor tavsiyesi ile her gün C vitamini alın. Ayrıca, ıhlamur, elma, limon çayları da bulaşıcı hastalıklardan korunmak için faydalıdır. Fakat çayları içmezden önce doktorunuza danışın.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git