Hamile Kadınlar

Kızamık virüsü hızla yayılıyor

Kızamık virüsü hızla yayılıyor

Bir zamanlar kızamık gibi bulaşıcı hastalıkların gelişmiş ülkelerde kontrol altında alınmasına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü kızamık salgınının küresel şekilde yayılabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Hastalık durumları esasen zengin ülkeler olmak üzere tüm dünyada gittikçe yayılmaya başlıyor.

Çoğu kızamığın normal virüs olduğunu düşünüyor. Fakat bu, çevreye hızlıca yayılan orman yangını gibi hızla yayılan virüs öldürücü olabilir. Bu virüs körlüğe, sağırlığa ve beyinde tahrişe neden olabilir. Bu hastalık öksürük veya hapşırmayla yayılır. Bu virüs havada veya herhangi bir yüzeyde iki saat yaşayabiliyor. Uzmanlara göre kızamık olan bir kişi bu virüse karşı aşı almamış on kişiyle bir odada olursa, o on kişiden dokuzu mutlaka kızamık virüsü kapacaktır.

Kızamık hastalığı kimin tarafından yayıldığı çoğu zaman belli olmuyor. Uzmanlara göre kızamığa yakalanmış bebekte hastalığın ilk başlarında burun akması ve öksürme halleri olabilir. Vücutta kızarıklıklar ise dört gün sonra meydana gelebilir. Kızamık bebekler ve çocuklar için daha tehlikelidir. Kızamığa karşı aşı olmayan çocukları kızamıktan korumak çok zordur.

Kızarıklık yüksek ateşle eşlik ediyor. En iyi korunma yöntemi aşıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nden: “Bizde kızamığa karşı misli görünmeyen aşı var. Bu aşı 50 yıldır yüz milyonlarca çocuğa vurulur ve onlar artık büyümüş, sağlıklı insanlardır. Onların yaşamasına neden aşı yapılmalarıdır.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirdiğine göre, 2017 yılına kıyasla 2018 yılında kızamığa yakalananların sayısı hayli fazla. Kızamık virüsü nedeniyle 2017 yılında Dünya’da yaklaşık 110 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Bu, aşı yapma kişinin veya ebeveynlerin tercihlerine bağlıdır. Gelişmiş ülkelerde bazen ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırmak istemiyor. Yoksul ülkelerde ise ebeveynlerin bunu yapmaya imkânları olmuyor.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.