Küçük çocuklara (Bebeklere) çay verilir mi?

Siyah çay ülkemizin en sevilen ve geleneksel içeceğidir. Bizim ülkede anneler hatta bebek çocuklara da çay veriyorlar. Peki, bebeklere çay içirtmek ne kadar doğrudur?

Çocuk doktorlarına göre, bu sadece doğru değil, hatta çocuğun sağlığı için de çok zararlıdır. Uzmanlar siyah çayı çocuğa sadece 3 yaştan sonra vermeyi tavsiye ediyorlar. O da çay sadece taze demlenmiş ve açık olmalıdır. Gün boyunca 1 fincanla yetinmek gerekir.

Küçük çocuklarda kafeinle zengin olan çay uykusuzluğa, ağlanmaya ve asabiyete neden olabilir. Yetişkinler için çayda bulunan kafeinin miktarı az olsa da, küçük çocuklar için bu fazladır. Hele bebekler için kafein miktarı olağanüstü derecede fazla olur.

Ayrıca çay, demir ve proteinin emilimini kötüleştirir. Küçük çocuklara demir eksikliği anemisi tanısı konduğunda, bu özellikle tehlikelidir.

Ayrıca idrar söktürücü etkiye sahip çay organizmadan potasyum, kalsiyum ve diğer önemli minerallerin tuzlarını dışarı atar ki, bu da çocuğun sağlığı ve gelişimi için zararlı olabilir.

Çay büzücü maddelerle zengindir. Bu maddeler çocuğun mide ve bağırsaklarına zarar verebilir. Ayrıca büzücü maddeler iştahı azaltır.

Yeşil çayda siyah çayla kıyasla kafein daha fazladır. Dolayısıyla uzmanlar çocuklara yeşil çayı sadece 7 yaştan sonra vermeyi tavsiye ediyorlar.

Uyku öncesinde çocuğa çay vermek olmaz. İdrar sökücü etkiye sahip olan çay ek sorunlara neden olacaktır.

Uzmanların görüşüne göre, biberonla verilen tatlı çay çocukta diş çürüğü gelişmesine neden olur. Genellikle çocuk doktorları çocuklara çok tatlı çay vermeyi tavsiye etmiyorlar.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git