Kürtajın riskleri ve zararları nelerdir?

Kürtaj her ne kadar az riskli bir işlem olsa da, her operasyonda olduğu gibi burada da riskler var. Küçük düşüklerde 1000 kadından 1’i yan etkilere maruz kalır. Büyük düşüklerde ise 100 kadından 2’si tehlike ile karşı karşıyadır. Kürtajın riskleri şunlardır:

Parça kalması
Nadir olmakla birlikte, bazı hastalarda gebelik tam olarak sonlanmayabilir. Bu ise zaman içinde çok miktarda kesilmeyen kanama ve enfeksiyon ile kendini belli eder. Bu tehlike özellikle 5 haftadan az veya 10 haftadan çok gebelikte kendini gösteriyor. Parça kaldığı takdirde yeniden ameliyata girmek gerekir.

Kürtajdan sonra adet gecikmesi
Kürtajdan sonra ilk adet genel olarak 4 hafta sonra ortaya çıkar. Kürtajın yapıldığı gün adetin ilk günü olarak kabul edilir ve dönemler bugünden hesaplanır. Nadiren bu süre 50-60 güne kadar uzanabilir. Eğer beklediğiniz günde adet başlamasa, jinekoloğa başvurmak gerekir. Eğer adetin gecikmesi “Asherman” sendromu, gebeliğin devamı gibi nedenler değilse, doktor ilaç yazarak kanamanın başlamasını tavsiye görecektir.

Enfeksiyon
Vajina veya rahmin ağzındaki bakteriler kürtajdan sonra rahime geçerse, enfeksiyon yaratabilir. Enfeksiyon genellikle kendini 5-6 gün sonra belli eder ve eğer daha da ilerlerse, yumurtalık borularına kadar yayılır ve onların tıkanmasına neden olabilir. Yumurtalık boruların tıkanması ise kısırlığa neden olur.

Narkoz riskleri
Lokal anestezi ile yapılan operasyonda rahim ağzı özel aletin yardımıyla yakalandığı zaman ani hissedilen ağrı nedeni ile tansiyonun düşmesi ve bayılma olabilir. Bundan sonra ise hissedilen çekilme ile kalp bulantısı ve kusma ile karşılaşmak mümkündür. Genel anestezi ise hastanın yaşı, genel sağlık durumu, alerji gibi faktörlere bağlı olarak risk taşıyabilir.

Kanama
Kürtajdan sonra bir miktar kanamanın olması normaldir. Kanama, kan verecek kadar nadiren şiddetlidir. Özellikle ilerleyen haftalarda olan kürtaj sırasında çok miktarda kan kaybetme riski var. Eğer hasta çok kan kaybederse, şoka girebilir.

Rahim içinde kan birikmesi
rahimde kan birikmesi oldukça nadir olarak karşılaşılan bir durumdur. Ameliyattan sonra rahim ağzı sıkı bağlanır ve kan içinde kalır. Çok acı durumdur. Rahimin ağzı ince açılarak sorun çözülür.

Kürtajın olmaması
Çok küçük gebeliklerde bazen kürtaj gerçekleşmeyebilir ve gebelik devam ediyor. Bu, esasen 5 haftadan küçük gebeliklerde oluşur. Bu nedenle kürtajın 5 veya 6. haftada yapılması önerilir.

Yapışkanlık, “Asherman” sendromu
Diğer bir risk ise kürtaja bağlı olarak gelişen “Asherman” sendromu adı verilen durumdur. Burada rahmin iç duvarlarında yapışkanlıklar, adet kanaması azalması ve kısırlık ortaya çıkar. Nedeni ise metal küreler ile çocukluğun lazımından çok kazılması.

Kürtajdan sonra depresyon
Bazı kadınlarda, özellikle, herhangi bir gebelikten sonra gerçekleşen kürtaj ciddi depresyona neden olabilir. Eğer bu durum uzun süre devam ederse, psikolog yardımı almak gerekir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git