Menopoz sırasında kadın gebe kalabilir mi?

Menopoz kelimesi Yunan dilinden “basamak” olarak tercüme edilir. Bu her kadının hayatında olan bir basamak, bir dönemdir.

Menopoz ortalama 45-50 yaşlarda başlar. Güçlü stresler, bazı ilaçların alımı, bazı cinsiyet sistemi hastalıkları ve patolojileri, ağır sosyal geçim koşulları, kalıtım ve bazı diğer faktörler menopozu çabuklaştırabilir. İstatistik gösteriyor ki, sigara içen kadınlarda menopoz 2 yıl daha erken başlar.

Hamileliğin gerçekleşmesi için esas 2 şart gerekir. Birincisi foliküllerin yetişmesi ve ikincisi de yumurtlamadır. Bu süreçler kadın vücudunda belli hormonların etkisiyle oluşur. Adet döneminin başında yumurtalıkta folikül (kadın cinsel hücre) yetişmeye başlar, dönemin ortalarında büyümüş folikül yumurtalıktan çıkıyor ve rahim borusuna düşüyor. Eğer burada folikülü spermatozoitler bekliyorsa, döllenme gerçekleşir. Bu gebeliğin başlangıcıdır.

Menopoz sırasında kadın vücudunda ciddi hormonal değişiklikler oluşur foliküllerin yetişmesi süreci ve yumurtlama giderek daha geç gerçekleşir, daha sonra ise tam durur. Sonuçta menopoz döneminde olan kadınlarda adet-aybaşı da daha geç olur, yavaş yavaş yok olurlar.

Jinekolojide, son adetten sonra 1 yıl geçmişse, kadın artık kısır sayılabilir ve bu kadında hamilelik ihtimali neredeyse sıfır kabul edilir. Fakat son adetten sonra 1 yıl içinde istenmeyen gebelikten korunmak gerekir ki, bu süre zarfında adetler olmasa da yumurtlama oluşabilir, kadın hamile kalabilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git