Hamile Kadınlar

Neden kadınlar erkeklerden daha çok üşüyor?

Neden kadınlar erkeklerden daha çok üşüyor?

Erkeklerle kıyaslandığında kadınlar soğuğa karşı daha duyarlı olur ve sık sık üşürler. Bunun fizyolojik nedenleri var. Bu nedenleri size kısaca anlatalım.

Kadınların erkeklere oranla daha çok üşümesinin nedenleri

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, kadınların vücut harareti erkeklerinkinden biraz daha yüksektir. Ayrıca adet dönemin çeşitli evrelerinde bu sıcaklık daha da artar (örneğin, yumurtlamaya yakın). Dolayısıyla kadınlar çevredeki sıcaklığın düşmesine karşı daha hassas olurlar.

Kadınların vücudunda yağın miktarı daha fazladır, kasları ise aksine daha azdır. Sıcaklığı yağ değil, kas üretmektedir. Dolayısıyla kadınlar daha çabuk üşüyorlar.

Kadınlarda metabolizma erkeklerle karşılaştırıldığında daha yavaş çalışıyor. İşte metabolik süreçleri sırasında aldığımız gıda enerjiye çevrilir. Metabolizmanın nispeten yavaş vücudun ısınmasını önler. Öte yandan, metabolizma hızı nedeniyle, erkekler daha hızlı ve daha kolay kilo kaybederler.

Tiroid bezi vücut sıcaklığının korunmasından sorumludur. Tiroid bezinin fonksiyon zayıflaması, insan soğuğa karşı daha duyarlı olur, sık sık üşümeye başlar. Guatr hastalıkları kadınlar arasında erkeklere oranla daha yaygındır. Dolayısıyla kadın daima üşüyorsa, tiroid bezini kontrol etmesi gerekir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.