Renklerin insanlar üzerindeki etkileri ve anlamları

Üstümüze giyindiğimiz bir gömlek o gün kendimizi daha iyi veya kötü hissetmemize neden olabilir. Demek ki, renklerin kendine has bir büyüsü ve enerjisi var. Renk seçimi hem de karakterimizden de haber verir. Bu yazımızda Renklerin insanlar üzerindeki etkileri ve anlamları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Renklerin insanlar üzerindeki etkileri ve anlamları

Kırmızı -Bu renk canlı ve dinamiktir. Mutluluğu ifade eder. Aynı zamanda kararlığı temsil eder. İştah açıdır. Birçok gıda firmaları logosunda, sloganlarında kırmızı rengi kullanır. Bir yanlış inanış vardır, boğalar kırmızıya saldırır. Boğalar kırmızı rengi görmüyor. Sadece gördüğü gri beze saldırır.

Siyah – Hisleri ve üzüntüyü temsil eder. Ayni zamanda gücü temsil eder. Bizde ve batı ülkelerinde siyah matemi ifade ediyorsa, Japonya’da siyah mutluluğun sembolüdür. Siyah arka plan rengi olarak kullanılıyorsa kötümserlikten haber verir veya bu renkle dikkati toplamak için kullanılır. Einstein dikkatini toplamak için siyah perdeli karanlık odaları seçermiş.

Yeşil – Doğanın ve baharın rengidir. Güveni temsil eden renktir. Bu nedenle birçok bankalar logolarında yeşil renk kullanırlar. Restoranların mutfaklarında yeşil renk kullanılır. Hastane ve eczanelerde de yeşil renk insanları rahatlattığı için kullanılır.

Mavi – Ebedîliği ve öngörüyü temsil eder. Huzur verir ve sakinleştirici etkisi var. Arabalarda mavi rengin kanın hızını azalttığına inanılır. Savaşta intihar olaylarını azaltmak için köprüler mavi renge boyanır. Mavi duvarları olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır

Lacivert – Kozmik renktir. Disiplini, sürekliliği temsil eder. Ona göre de dünyada büyük firmaların çoğu logolarında lacivert rengi kullanır. Lacivert renkte giyen işadamları daha karizmatik ve inandırıcı görünürler. İnsanlarda güçlü imaj ve başarılı iş adamı izlenimi yaratırlar.

Mor –  Hala ve eskiden beri ihtişam ve lüksü temsil eder. Tarihte saraylarda yüksek tabakaların her zaman mor renkle bezendiği tespit edilmiştir. Ancak mor nevrotik duyguları açığa çıkardığı için insanların bilinçaltını olumsuz etkiliyor.

Pembe – Uyumlu, sevinç, tatlılık ve sevginin rengidir. Bazı mağazalar personeline sırf pembe üniformalar giydiriyor ki, gelen müşteriler kendilerini daha rahat hissetsin. Ayni zamanda çocukların rengidir.

Sarı –  Zekâ, incelik ve kullanılabilirliği temsil eder. Ayni zamanda insanların dikkatini çeker ve geçici izlenim yaradır. Bu özelliğin nedeniyle taksilerde kullanılır. Sarı hem de sonbaharın ve ayrılığın rengidir.

Beyaz renk – Temizliği ve saflığı temsil eder. Güvenin, istikrarın ve devamlılığın rengidir. Siyasetçiler beyaz rengi çok sever. Çünkü temiz vicdanlı, dürüst izlenimi yaratmak istiyorlar.

Kahverengi – Realitenin, plan ve sistemin rengidir. Duvarları kahverengi olan mekânda insanlar daha hızlı hareket eder. Bu yüzden de “fastfood” mekanlarında kahverengi kullanır. Kahverengi giysilerde çok seçilmiyor. Çünkü toprak rengidir. Topluluk içerisinde kahverengi giyimli biri hiç dikkat çekmiyor.

 

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git