Hamile Kadınlar

Sabah güneşinin mevsimsel depresyonda olan kadınlara faydası

Sabah güneşinin mevsimsel depresyonda olan kadınlara faydası

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı üzerine ihtisas yapan öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun mevsimsel geçiş dönemlerinde, biyolojik saatin bozulması ile ortaya çıkabilecek depresyonun bir süre sabah güneşini hissetmekle önünün alınabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun, hava açık ve güneşli olduğunda neşeli, kapalı ve bulutlu olduğunda ise cansız ve melankolik olan kişilerde çok zaman bunun nedeninin biyolojik saatte meydana gelen değişikliklerin teşkil ettiğini vurguladı. Mevsimsel geçişlerde ortaya çıkan depresyonun bazen çeşitli kas ve baş ağrısı, kabızlık, mide bulantısı gibi fiziksel rahatsızlıklara yol açabileceğini kaydeden Berksun bu belirtiler birkaç hafta devam ederse, bunu mevsimle ilişkilendirmek yerine hemen tedavisine başlanılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Yetersiz güneş ışığı beyinde kimyasal maddelerin oranlarında ve dağıtımdaki bozulmalara yol açabildiği için bazı kişiler depresyona daha çok eğilimli olurlar. Sabahları yarım saat kadar güneş ışığında oturmak mevsimsel geçiş döneminde yaşanan depresyonu ve halsizliği önleyebilir.

Depresyona maruz kalma riski kadınlarda daha fazladır

Berksun kadınlarda depresyona maruz kalma riskinin erkeklere oranla iki kat daha fazla olduğuna dikkat çekerek mevsimsel geçiş döneminde de kadınların depresyona daha fazla yakalandığını vurguladı.

Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun’a göre, depresyon toplumun yüzdede-15 de müşahede edilen bir hastalıktır. Mevsimsel depresyon durumunda insanın dikkatini toplayamaması ve unutkanlığı onun çalışma yeteneğinin de azalması naneden olabilir. İsteksizliği ve iş görecek gücü toplayamaması iş etkinliğinde sorunlarla yüzleşmesine yol açabilir.

Gün ışığından yeterince faydalanmakla yanı sıra düzenli uykuya zaman ayırmak, vitaminleri yeterince kullanmak ve hafif spor hareketleri yapmak da depresyon ile mücadelede yardımcı olabilir.

Uykuya dalmayı kolaylaştırmak veya yaşam gücünü artırmak için alkollü içki almak en sık rastlanan oldukça yanlış bir yöntemdir. Alkol hücrelerin zehirdir ve müzmin şekilde kullanıldığında özellikle depresyon ve heyecan bozuklukları başta olmak üzere birçok ruhsal hastalıklara neden olabilir. Uzun süre kabul edilirse, kendiliğinden uykuya dalmada sorunlar ortaya çıkabilir. Unutulmamalıdır ki, depresyon hislere, düşüncelere,davranışlara ve ayrıca da vücuda etki eden bir hastalıktır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.