Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebelik öncesi yapılması gerekenler

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebelik öncesi yapılması gerekenlerin neler olduğunu bu yazımızda anlatacağız .Hamilelik sırasında oluşabilecek komplikasyonları ve çeşitli gelişim kusurları ile doğabilecek bebeklerin sayısını mümkün olduğunca azaltmak için gebeliğe önceden hazırlanmak gerekir. Bu her 2 taraf, yani kadın ve erkeğe için de geçerlidir.

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebelik öncesi yapılması gerekenler

Sağlıklı bir gebelik ve bebek doğurmak için gebeliğe hazırlık olarak ilk önce eşler kan grubu ve Rhesus (Rh) faktörlerini tespit etmelidirler.

Öyle ki, kadının kanı Rhesus (Rh) negatif, erkeğin kanı Rhesus (Rh) pozitif ise, hamilelik sırasında Rhesus uyuşmazlığı muayenesi ile belirlemek gereklidir. Öyle ki, eğer ladin hamileliğe kadar yapay düşük, cerrahi işlemine maruz kalmışsa, ona kan nakli yapılmışsa veya gebelik 1. değilse, onun kanında özel Rhesus (Rh) antikorların oluşma ihtimali olur.

Gebelikten önce kadın ve erkeğin HIV, hepatit B ve C, frengi, klamidyoz, toksoplazmoz, mikoplazmozis, sitomegalovirüs ve herpes (I ve II tip basit herpes virüsleri) ve diğer bulaşıcı virüs hastalıklarının laboratuvar muayenesinden geçmeleri de önerilir. Muayenelerin sonuçları doktora sunulduktan sonra, talep olunduğu takdirde, hamileliğe kadar olan süre boyunca tedavi almak ve aşıl yapılması gerekebilir.

Son zamanlarda yeni doğmuşlar doğumsal hastalıklar ve kusurların artmasını dikkate alarak taraflardan birinde kalıtsal hastalıkların olması veya ailede doğmuş çocuklardan en azından birinde doğumsal kusurun olması olgusu varsa, bu zaman mutlaka genetik doktorun bakış tavsiyesi önemli sayılır. 30-35 yaşından sonra hamile olan kadınlara da genetik doktorun bakışı önerilir.

Öngörülen gebelikten 2-3 ay önce anne ve baba adayları tarafından içeriğinde folik asit olmak üzere polivitaminler kabul edilmesi önerilir.

Gebelik gerçekleştikten sonra ana içeriğinde folik asit polivitaminlerin kabul edilmesine devam etmeli. B grubu vitaminleri ve folik asit ceninin normal gelişimini yardımcı olur.

Gebelikten önce gebelik ve doğum sırasında üzerine daha fazla ağırlık düşen organların (kalp, böbrekler, karaciğer, sinir ve endokrin sistemi) tam muayeneleri ve kanın uygun muayenelerinin yapılması gerekir. Eğer sizde herhangi bir kronik hastalık varsa, öngörülen gebelikten önce bu konuda mutlaka tedavi doktorunuza bilgi verin (gerektiğinde gebelikten önce uygun tedavi alın!).

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git