Spiral nedir, nasıl takılır, yan etkileri ve spiral hakkında merak ettiğiniz her şey

Birçok kadın gebelikten korunma yöntemlerini seçer. Rahim içi aracın (tıpta  “spiral ”  diye adlandırılır) bazı üstünlükleri ve zayıf yönleri var ki, onlar hakkında her kadının haberi olmalıdır.

– Öncelikle  “spiral ” sadece sağlıklı kadına takılabilir. Cinsiyet sistemi iltihapları, enfeksiyonları, rahim ağzı erozyonu, rahim ve rahim ağzı kanseri, rahim ağzı travmalar ve patolojileri vb. durumlarda spiralin konulması yan etkiler gösterir. Dolayısıyla spiral takılmadan önce kadın mutlaka jinekoloğun muayenesinden geçmelidir ve gerektiğinde bazı analizler (enfeksiyonlar, sitoloji analiz) vermelidir.

– Rahim içi spiral % 100 durumlarda gebelikten korumaz. İstatistiklere göre, spiral takılan yaklaşık % 1 kadınlarda hamilelik baş göstermiştir. Çoğu durumda dış gebelik olur (embriyo rahim boşluğuna değil, yumurtalık borusunun duvarına, karın boşluğuna tutunuyor). Fakat bazen bu tam normal gebelik de olabilir (örneğin, spiral yeri değiştiğinde).

– Doğru takılmış spiral ne kadın, ne de bu kadınla cinsel ilişkide bulunan kişi tarafından fark edilmez. Vajinada yabancı cisim hissettiğinizde, mutlaka jinekoloğa başvurmalısınız. Bu spiralin yerinin değişmesinin veya düşmesinin belirtisi olabilir.Yaklaşık % 5-7 durumlarda spiral düşebilir. Genellikle bu ilk 1 yılı boyunca ve adet sırasında olur. Bazı kadınlar spiralin düşmesini hissetmiyor.

– Bazen spiral adet süresinin uzamasına ve adet kanamaların çoğalmasına, adet dönemi arası kanamalara neden olur. Genellikle bu ilk aylarda böyle olur. Daha sonra durum düzelir. İçeriğinde hormonlar olan spiraller birkaç adet dönemi boyunca âdetin yok olmasına neden olabilir. Bu durumda mutlaka jinekoloğa başvurmak gerekir.

– Spiralin özelliği şudur ki, spermleri rahim içine bırakmıyor. Fakat bazen spermler rahim içine geçer ve döllenme gerçekleşir. Bu durumda spiral döllenmiş yumurta hücresinin rahim duvarına tutunmasına engel oluyor. Sonuçta döllenmiş yumurta hücresi yok olur. Bu ise düşüktür. Dolayısıyla İslam’da bu doğum kontrol yöntemi kesin kabul edilmiyor.

– Spiral hiçbir ilacın kabulü ve tıbbi muayene ve işlemlerin uygulanmasında hiçbir yan etki göstermez.

– Spiral, kadın vücudunda 3-5 yıl içinde (bazıları 7-10 yıl içinde) kalabilir. Daha sonra spiral çıkarılmalı, 1-2 adet dönem içinde kadın dinlenmelidir, gerekiyorsa tedavi olmalıdır. Daha sonra ise spiral yeniden konulabilir.

– Spirali olan kadın 1 yılda 2 kez olmak üzere jinekoloğun muayenesinden geçmelidir. Bu çok önemlidir.

– Spiral yerleştirdikten sonra kadın karının alt kısmında bazı ağrılar hissedebilir. Kadın bu ağrılara tolere etmemeli ve mutlaka jinekoloğa başvurmalıdır. Böyle acıların sebebi spiralin doğru yerleştirilmemesi veya rahimin hassasiyeti olabilir.

– Spiral adet sırasında (Âdetin ilk günlerinde) konur. Bu zaman rahim ağzı açık olur ve spiralin konulması kolaylaşıyor.

– Spiral kürtajdan hemen ve birkaç hafta sonra konabilir. Doğumdan sonra spiral ilk adet sırasında konulabilir. Laktasyonda (çocuğun emzirilmesi) spiralin konulması yan etki verilmez.

– Spiralin konulması sırasında belli ağrılarla eşlik edebilir.

– Spiral konduktan sonra 4-5 gün boyunca kadın cinsel ilişkide bulunmamalı, vajina derin temizlenmemeli, tamponlar kullanmamalı, banyo yapmamalı (duş alınabilir), ağır fiziksel işlerle ve sporla meşgul olmamalıdır.

– Spiral herhangi bir zamanda adet sırasında kaldırılabilir. Bunu sadece doktor yapmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git