Süt veren anneler emzirme döneminde kahve içebilir mi?

Bebek emzirirken kahve içilir mi? Kafeinin süt veren anneye ve bebeğe hangi zararları olabilir? Hamile olurken bazı gıdaların alımında mahrumiyetler normaldir, değil mi? Peki bebek doğduktan sonra nasıl olmalı? 9 aylık gıda kabulündeki yasaklardan sonra eski yeme alışkanlıklarına doğrudan dönmek mümkün mü?

Hamile kadınlar kesinlikle daha temiz ve yararlı gıdalar yemeye çalışırlar. Hatta hamile olduklarını bilene kadar yedikleri yumuşak peynir ve suşi onların bebeğine nasıl zarar verebilir diye telaşa düşüyor. Ama emziren annelerin rahatsızlığı bebek dünyaya geldikten sonra da devam ediyor. Süt vermenin – emzirmenin az sayıdaki olumsuz özelliklerinden biri de bazı gıda kabulündeki mahrumiyetlerin olmasıdır. Eğer sizin bebeğiniz 3 aydan büyükse, belirli dozlarda kahve içmek zararsızdır. Ancak kahveyi çok miktarda almak tavsiye edilmez. Çünkü aldığımız her bir gıda ve içecek sizin sütünüze ve böylece de doğrudan bebeğinize geçer.

Emzirme döneminde içilen kahvenin bebeklere etkisi

Eğer hamilelik zamanı kahve içmişseniz, o zaman bebeğiniz doğduktan sonra kafeine daha az tepki verecek. Eğer kesin olarak hamilelik zamanı kahve içmemişseniz, sizin bebeğinizin kahve kabulünden sonra bir takım reaksiyonları olabilir. 6 aydan büyük çocuklar kafeine daha toleranslıdırlar ve eğer kahve içerken bebeğinizde rahatsızlık görüyorsanız, o zaman birkaç ay onun büyümesini bekleyin. Baby Center’ın verdiği bilgiye göre bebekler 3 ayından itibaren kafeini daha iyi sindirim ediyorlar. Avustralya Emzirme Birliği uyarıyor, yeni doğmuş bebekler kafeini uzun müddete- 160 saate kadar (6 gün kadar) sindirim ediyorlar. Ancak 6 aydan sonra yukarı bebekler 3-7 saat içinde kafeini sindirim ediyorlar.

Emzirirken kaç fincan kahve içmek normaldir?

İçtiğimiz kahvenin sadece % 1’i kan dolaşımı yoluyla sütümüze geçiyor. Kahvenin alımından bir saat sonra anne sütünde en üst noktasına ulaşmış olur.Emzirme döneminde süt veren annenin kaç fincan kahve içmesi normaldir? Bu, anne ve bebeğe bağlıdır. Eğer organizma kafeini hızlı ve etkin sindirim yapabiliyorsa, demek ki bebeğinizde daha az olumsuz etki müşahede edilecektir.

Hamileler ve süt veren anneler için en çok gün boyunca 300 mg (2 fincan) olarak kabul edilir. Healthchildren sitesine dayanarak diyebiliriz ki, eğer gün boyunca 3 fincandan fazla kahve kabul etmiyorsanız, o zaman bebeğinizin idrarında hiçbir kafein izine rastlanmıyor.

Kafeinin anne sütüne etkisi

Kafein yumuşak bir uyarıcıdır ve araştırma, annelerin kafein bebekleri üzerinde farklı etkileri olduğunu göstermiştir. Bazıları bebeklerin kötü yattığını ve daha rahatsız olduğunu söylüyorlar. Kafein hem de annede süt gelme refleksini de da azaltabilir. Kelli Bonyatanın 1994 araştırmasına göre, “Kafeinin kronik alımı anne sütünde demirin azalmasına yol açabilir”.

Gizli kafein

Unutmayalım ki, kafein sadece kahvede değil, enerji içecekleri, çay, çikolata hatta bazı nezle aleyhine ilaçların içeriğinde de mevcuttur. Her gün 5 fincan çay içersek, kafein kabul etmemiş diye kendimizi kandırmayalım.  Çayda ve çikolatada kafein elbette ki, azdır. Fakat birkaç fincan kahve kabul edip, çay veya enerji içeceği ile çikolata kabul ediyorsanız tüm bunlar toplanır.

Kahve bağımlılığı ile nasıl mücadele edilir?

Eğer bebeğinizin siz kahve içerken ahvalinde hiçbir değişiklik olmuyorsa, o zaman içmeye devam edebilirsiniz. Asla, kahveyi çok kabul etmeyin. Kafeinin kabulünde her zaman dikkatli olun. Aşırı alımı sizin bebeğinizi daha endişeli ve daha uyanık edecektir.

Hatta birkaç gece uykusuz kalmışsanız, kahveyi birbiri ardına kabul etmeyin. Eğer aşırı kahve içiyorsanız, o zaman bir kaç hafta içinde içmeyi azaltmaya çalışın. Birdenbire kesmeyin. Bu sizde baş ağrılarına yol açabilir.

Bebeğinizin sizin içtiğiniz kafeine tepkisi var ise, kahveyi bıraktıktan birkaç gün sonra bebek tam normal haline döner. Çünkü kafein bu süre boyunca onun vücudunda kalmış olabilir.

Çeşitli kahve markalarının bünyesinde kafein de farklıdır. Daha az kafeinli olanları içebilirsiniz. Ya da eğer size tat daha önemli ise, o zaman tam kahve tadı veren meyan kahvesi kabul edin. Kafeinsiz kahvelerin kabulü tavsiye edilmez. Çünkü böyle kahveler kafeinleştirilirken bir takım zararlı kimyasal maddelerden kullanılabilir.

Bebeğiniz yeni doğmuşsa, kahveden sakının. Eğer kahve içmeyi planlamışsanız veya kafein içeren bir şeyi kabul etmek istiyorsanız, o zaman yavaş yavaş menünüze koyun ve bebeğinizin tepkisine bakın. Kendinizi tamamen kahveden mahrum etmeyin. Fakat bebeğinizin morali ve sağlığı sizin kahve içmek alışkanlığınızdan önde gelmelidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git