Tahmini bebeğin doğum tarihini-gününü hesaplama formülleri

Bu yazımızda tahmini bebeğin doğum tarihini-gününü hesaplama formüllerini ve yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. Günümüzde doğum gününü hala net biçimde belirlemek mümkün değildir. Doğumun muhtemel gününü 3 yöntemle belirlemek olur.

Tahmini bebeğin doğum tarihini-gününü hesaplamanın 1. yöntemi

Son âdetin ilk gününden 3 ayı çıkılıp, üzerine 7 gün daha eklenerek doğum günü hesaplanır. Örneğin, son adet Eylül (yılın 9. ayı) ayının 20-sinde olmuştur. O zaman 9 rakamından 3 rakamını çıkarak sonuçta 6. ayı (Haziran) alıyoruz. Bundan sonra 20 Haziran tarihinin üzerine 7 gün ekleyerek, doğumun muhtemel günü olarak 27 Haziran tarihini bulmuş oluyoruz.

Tahmini bebeğin doğum tarihini-gününü hesaplamanın 2. yöntemi

Ceninin ilk hareketleri gününün üzerine ilk gebelikte 20 hafta, tekrar gebelikte ise 22 hafta eklemekle doğum günü belirlenir.

Tahmini bebeğin doğum tarihini-gününü hesaplamanın 3. yöntemi

Eğer kadın rahim içinde ya da düz bağırsakta sıcaklığı daima ölçülürse, yumurtanın döllenme gününü de belirleyebilir (Döllenme gününden itibaren sıcaklığın 37 C den aşağı inmesi 10-12 gün boyunca müşahede edilmemektedir). Bundan sonra döllenme gününün üzerine 280 takvim günü eklemekle doğum günü belirlenir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git