Teknolojinin çocuk sağlığına olumsuz etkisi ve onlardan korunma mekanizmaları

İnsan faaliyetinin neredeyse tüm alanlarını kapsayan modern teknolojiler hem çocukları, hem de yetişkinleri şu veya bu derecede etkiliyor. Çocuklar gün boyunca internette ortalama 7 saat vakit geçiriyorlar. Bilgisayardan doğru yararlanma çocuklara fayda getirebilir, yanlış kullanımı onlara fiziksel ve psikolojik yönden pek çok zarar verebilir. Çocukların teknolojilere ilgiyi erken yaştan başlar. Zamanla onlar internette daha çok zaman geçirirler. İstatistiklere göre, 8 yaşındaki çocuklar arasında ortalama 10 kişiden 5-6-sı her gün internete giriyor.

Uzmanlar, internet veya bilgisayar teknolojilerinden kullanımının çocukların fiziksel, ruhsal ve psikolojik sağlığına etkisini incelediler. Ayrıca bilgisayar, cep telefonu vb. teknolojilerin etkisi ile çocuklarda oluşan bazı hastalıkları ve bunlardan korunma yollarını araştırdılar.

Çocuklar sanal âlemin etkisi ile yatamıyorlar

İnternet kullanımı çocukların hayatında ikili bir rol oynar. Öyle ki, internetin çocukların bakış açısının gelişmesine, bilginin artırılmasına olumlu etkisi olduğu gibi aynı zamanda, onların sağlığı ile ilgili sorun yaratan olumsuz etkileri de mevcuttur.

Bilgisayarın basında uzun süre vakit geçirmenin sağlığa zararı herkesçe bilinir, olgunlaşmamış çocuk vücudu ise daha kötü etkiliyor. Böyle durumlarda çocuklarda baş ağrısı ve baş dönmesi oluşur. Omuzlar inmiş durumda uzun süre otururken onların kemik-kas sisteminde değişiklik oluşur ve yakında zaman bel sütununun yani omurganın eğilmesine neden olur.

Bazen öğrenciler internete öyle bağımlı olur ki, onlar gece yarılarına kadar bilgisayar başında vakit geçiriyor, ya da arkadaşlarıyla sohbet odalarında sohbet ediyor, ya da ağda çeşitli oyunlar oynuyorlar. Bu süreç uzun süre devam ediyorsa, uykusuzluk ortaya çıkar. Onlar sanal âlemin etkisi sonucunda yatamıyorlar. Bu durum sağlıkla ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkarıyor. Bilgi arayan veya tüm gününü sosyal ağlarda geçiren çocuklar da var. Bazen gerekli olan ve olmayan her şey için internette aramalar yapıyor veya ağda çeşitli oyunlar oynayarak, vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçiriyorlar.

Çocuk ve yetişkinlerde internet bağımlılığı

Çocuk ve ergenlerin bilgisayar kullanımı farklı zaman aralığında olmalıdır. Çocuklar bilgisayardan belirli bilgiler elde ediyor, ama onların bilgisayar karşısında saatlerce oturması tehlikelidir. Onların teknolojiye bağımlı olması fiziksel ve psikolojik durumlarının yozlaşmasına yol açabilir. Öyle ki, saatlerce vaktini bilgisayar başında geçiren çocuklarda dayanak-hareket sistemi bozulur. Çoğu zaman onlar belli ihtiyaçlarını karşılamak için kirpiğini bile kırpmadan uzun süre bilgisayarın arkasından kalkmıyorlar. Yakın mesafeden bilgisayarın ekranına bakmak göz merceğini bozuyor. Sonuçta gözlerin korneası kuruyor, göz sağlığını kaybediyor ve küçük yaşlarda gözlerin zayıflamasına yol açıyor. Diğer yandan, bu çıkarlar daha da derinleşerek onları internetten bağımlı duruma düşürüyor.

İnsanlarda küçük yaşlarından itibaren başlayarak çevrelerine karşı iletişim alışkanlıkları oluşur. Sanal âlemde tanımadığı “tanıdıkları” ve “arkadaşları” ile her gün iletişim kurması ve interaktif oyunlar çocukları zaman, mekân, gerçeklik hissinden uzaklaştırır. Sanal âleme üstünlük veren bu tür çocuklar internet bağımlılığın kurbanına dönüşme ihtimali yüksek olan risk grubuna ait edilirler. Onlar bilgisayarsız kendilerini depresyonda hissediyor, çevresiyle iletişim kurmaya ilgi göstermiyorlar. İnternet bağımlılığı artık bazı ülkelerde hastalık olarak onaylandı.

Erken yaşta tablet, cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik aletleri kullanan çocuklarda sosyalleşme zorlaşıyor

İnsan beyni 25 yaşa dek daha hızla gelişiyor. Radyo dalgalarının yaydığı radyasyon beyin hücrelerinin ortadan kaldırılmasına neden olur. Bunun en sık etkilediği alan ise çocuk organizmasıdır. Hatta teknolojilerin çocuklar fizyolojisine vurduğu zarar psikolojik zarardan daha fazladır.

Aynı yaşta çocuklar üzerinde yapılan deneyler gösteriyor ki, mobil-cep telefonları kullanan çocuklarda diğerlerine oranla dikkat daha çok dağılır, öğrenme hevesi azalır vb.

Çocukların çoğu cep telefonları konuşmak, iletişim kurmak, diğerleri ise çeşitli oyunlar oynamak amacıyla kullanıyor. Kullanıcının yaşı ne kadar az ise, cep telefonlarının ona verdiği zararın bir o kadar fazla olduğu görülmektedir.

Çocukların ilgi alanlarına giren dijital eşyalardan biri de tablettir. Neredeyse onlar küçük yaşlarda bile tablet kullanmasını biliyorlar. Ebeveynler veya çevredekiler müdahale etmeseler onlar saatlerce tablet ile meşgul olurlar. Belirgin hususlardan biri de, erken yaşta tablet kullanan çocuklarda sosyalleşme zorlaşıyor, onlar zamanla, içine kapılmaktadırlar. Genellikle, 2 yaşa kadar çocukların dijital eşyaları kullanılması tavsiye edilmez. 2-6 yaş arası çocukların ise az kullanması yahut hiç kullanmaması iyi olur. 6-8 yaş arası çocuklar derslerini hazırlamaktan başka, anne ve babasının katılımıyla yarım saat tabletle meşgul olabilir. 8 yaştan büyük çocuklarda ise bu zaman 1 saati geçmemelidir.

Çocukların bilgisayarda çalışmasına izin vermek veya yasaklamak gerekir mi?

İnterneti yoğun kullanan dijital alanda büyüyen çocukların ilgilerini karşılasa bile, onların sağlığı için bir sorun olarak öne çıkıyor. Bu sorunla ilgili temel yük ebeveynlerine aittir. Bu zamanda ebeveynlerin önüne şu soru ortaya çıkar: çocuğun bilgisayarda çalışmasına izin vermek veya yasaklamak gerekir mi?

Bu sorunun cevabının bulunması için çocukların kişisel özellikleri ve onların yaşadıkları ortamı dikkate alarak, bilgisayarla çalışma hevesinin tüm olumlu ve olumsuz yönleri analiz edilmelidir. Ebeveynler çocuklarının teknolojisini sürekli olarak izlemelidir. İlk olarak küçük çocukların teknolojileri kullanım süresi belirlenmelidir. Uzman ve doktora danıştıktan sonra buna uygun olarak ebeveynler tarafından karar alınmalıdır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git