Ünlü jinekologlardan hamilelere 12 faydalı tavsiye

Öyle bir kadın bulunmaz ki, anne olmak istemesin. Annelik duygusu dünyanın hiçbir anlamı ile mukayese edilemez ve bu, Allah’ın kadınlara verdiği en güzel duygudur. Ama bazen hamilelik sırasında yapılan yanlış davranışlar onun bozulmasına ve ceninin ölmesine neden olur.

Peki, bu istenmeyen durumlardan kaçınmak için ne yapmak gerekir?  Ünlü jinekologlardan hamilelik sırasında dikkat edilmesi gereken kurallarla ilgili faydalı önerileri ve tavsiyeleri sizlerle paylaşacağız.

Ünlü jinekologlardan iyi bir hamilelik dönemi için hamilelere 12 faydalı tavsiye

1- Hamile kadınlar zamanında beslenmelidirler, aksi takdirde bu, onların zayıflamasına ve mide asidinin artmasına neden olabilir. Gıda menüsüne yumurta, sebze gibi ürünler eklenmelidir. Yemekler arasında mola en az olmalı ve günde 3-5 kez yemek yenmelidir.

2- Eğer hamileyseniz, peynir dolu hamburger ve pizzadan uzak durmalısınız. Çünkü bu, kilo artışına ve su dengenizin bozulmasına neden olur.

3- Kafein alımı azaltılmalıdır. Bu, düşüklere  ve az kilolu çocukların doğmasına sebep olur. 200 miligram kafein alımı normaldir. Ancak siz içeriğinde kimyasal kafein olan çay, kahve, meyve çayları, meyve suları kabul etmemelisiniz.

4- Yumuşak peynir, çiğ et ve yumurta ürünlerinden uzak durmalısınız. Çünkü onlar düşüğe, ölü doğuma veya ağır hastalıklarına neden olan zararlı bakterilerle zengindirler.

5- Doktorlar hamilelik döneminde günlük sıvı tüketimini 300 ml, emzirme döneminde ise 700 ml gibi artırmayı öneriyor.

6- Embriyonun büyümesini sağlamak için her gece 10-11 saat uyumak önemlidir.

7- Gebelik sırasında trombozlaşma, varis oluşma, ayaklarda iltihabi süreçlerin önlenmesi  için sporla uğraşmak gerekir. Spor ve yoga önerilir.

8- Çevrede bile içilen sigaranın dumanına maruz kalmak bile, vaktinden önce doğuma, düşüğe, az kilolu bebeğe ve ölü doğuma neden olabilir.

9- Hamilelikte alkol ceninde anomaliye ve beyin gelişimi bozukluklarına neden olduğu için kaçınılmalıdır.

10- Doktor tavsiyesi ve onayı olmadan kendi kendine tedavi ceninde ciddi komplikasyonlar yaratabilir.

11- Bilgisayar karşısında uzun süre oturduğunda anne ve bebeğin sağlığı için 10-15 dakika mola gerekir.

12- Emniyet kemeri düzgün kullanıldığında herhangi bir kazanın önüne geçer. Beklenmedik kazalardan korunmak için kemeri karın üstünden değil, altından bağlamak gerekir.  Emniyet kemeri uyluk kemiği ve göğüs kafesi üzerinden geçecek şekilde sıkı bağlanmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git