Üstün zekâlı çocuklara sahip olmanın iyi ve kötü tarafları

Çocuğunuz yaşıtlarından ciddi şekilde farklıysa ve üstünlük gösteriyorsa, çok aktif, meraklı ve öğrenmeye isteği fazlaysa, soruları bitmiyorsa ve cevaplar onu memnun etmiyorsa, farklı bir dünyası varsa ve fantastik hayaller kuruyorsa, çocuğunuz üstün zekâlı olabilir! Peki, bu zaman ne yapmalıyız?

Renkli ve dinamik bir yaşam sizi bekliyor!

Her şeyden önce zeki çocuğunuz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu konuda yazılmış kitaplar, üstün zekâya sahip olmak ne demektir, bu çocukların hissiyatları ve onlar hakkında yapılan araştırmalar, kurumlar ve kuruluşlar, dernekler vb. gibi şeyleri bilmek gerekir. Başkalarına ihtiyaç duymayan, kendi işini kendine uygun yöntemlerle çözen, sizin bile aklınıza gelmeyen çözümler bulan bir çocuğa sahipsiniz. Herkesin dikkat ettiği, parmakla gösterdiği, okulda en çok tanınan çocuğun annesi olmuşsunuz. Bunlar sizi gururlandırabilir.

Çocuğunuzla anlaşma yollarınızı seçin

Üstün zekâlı çocuğa sahip olmak her zaman avantajlı olmuyor. Evladınızla iletişim bazen anlaşmazlığa neden olabilir. Eğer çocuğunuzdan bir şey yapmasını istiyorsanız, bunun için istediğiniz şeye mantıklı açıklamalar ve gerekçeler göstermelisiniz. “Ben senin annenim – babanım” gibi sözleri çok kullanıyorsanız, bunları değiştirmeniz gerekecek. Çünkü çocuğunuz da sizin otoriter rejiminize ortak olmak isteyecek.

Çocuğunuzdan bir şey yapmasını isterken çeşitli alternatifler düşünmeli ve onları uygulamalısınız. Örneğin, “Dişlerini fırçala” emri yerine ve “Sen neden dişlerini fırçalamıyorsun?” Sorusuna cevap almak yerine, birlikte dişlerinizi fırçalamayı teklif edin. Çocuğa bu gibi teklifler yapmakla hem kendi istediğinizi yaptırmış olacaksınız, hem de çocuğunuz kararları kendisi verdiği için memnun olacaktır.

Üstün zekâlı olduğunu herkes bilmemelidir

Çocuğunuzun üstün zekâya sahip olması sadece birkaç insanın bilmesi gereklidir. Çünkü bu çocuğun psikolojisini kötü etkileyebilir. Bunu her yerde demek, size hoş gelse de, çocuğunuzun düşünce sağlığına zarar verebilir. Çocuğunuzu kendi kafasına göre takdir etmeyin, onun verdiği şeyler için takdir edin.

Yalnızlaşabilirler

Kendi yaşıtlarından farklı olması ve sorunlar yaşaması çocuğunuza yalnızlığa yol açabilir. Böyle durumlarda empati kurabileceği faaliyetler yapmasını sağlayarak kendi dostlarını anlayabilecek duygusal gelişime sahip olmasına yardım edebilirsiniz.

Onun da çocuk olduğunu unutmayın

Üstün zekalı olmasına rağmen onun hala çocuk olduğunu unutmamak gerekir. Onun hep olgun ve mantıklı, zeki oyunlar oynamak gibi beklentileri olmadığını dikkate almak gerekir. Hangi özelliğe sahip olurlarsa olsunlar tüm çocukların ana bakım ve şefkatine ihtiyacı vardır. Her çocuk özeldir ve her biri kendini birey gibi hissetmek ve saygı görmek ister.

Okulda öğrendikleri onu memnun etmeyebilir

Okulda alacağı eğitim, onu tatminkâr etmeyebilir. Bunun için ona daha ilginç olan alanlara yönlendirmek de gerekebilir. Yüzme, koşu, futbol vb. gibi alanlarda da çocuğunuza destek olmalısınız. Kendisine yeni hobiler ve uğraşlar kazanmaya teşvik edebilirsiniz.

Mükemmellik kaygısı

Çocuğunuzda çevre veya kendisinin yarattığı mükemmellik kaygısı oluşabilir. Bu gibi durumlarda çocuk kendine hata yapma hakkı tanımıyor. Çocuğunuz her ne kadar akıllı olursa, onun da hata yapabileceğini unutmamak gerekir. Eğer herhangi bir dersinde başarısız olursa, “bir sonraki seferde daha iyi yapacaksın” gibi sözler demeniz çocuğunuzu daha başarılı ve motive edecek, yeniden denemek için şansı yaratacaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git