Yeni doğan bebeği kundaklamak gerekir mi?

Bizim ninelerimiz ve analarımız için bebekleri kundağa sarmak esas kurallardan biri olmuştur. Modern ebeveynler, kundağın yararına şüphe ile baktıkları için ona başka alternatifler aramaya başladılar. Bu yazıda bebek kundağının tüm olumlu ve olumsuz yönlerini ele alacağız.

Kundak çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Anne bebeğini kucağına alamadığı zamanlarda, kundak ana kucağını yerine, bebeği ısıtırdı. O zamanlar, annelerin başka alternatifleri yoktu, çünkü diğer giysiler emekleyen veya yürümeye başlayanlar için vardı. Son zamanlarda kundağa karşı olanlar daha da artmaktadır, ama yine de bazı uzmanların iddiasına göre, kundak, bebeğin dokunma hissini geliştirir. Çocuklar, hayatlarının ilk günlerinden dünyayı kavramaya başlarlar, onların dokunma hissinin gelişmesi için, el ve ayaklarının herhangi bir yüzeye temas etmesi önemli kabul edilir.

Kundaklanmayan bebeklerde dokunma hissi biraz geç gelişir, çünkü onun gelişimi için yeterli bir teşvik yoktur. Kundağın faydalarından diğer bir tane de hemen kundağa sarılan bebekler, ani el ve ayak hareketlerinden korkmuyor. Çocuk kendi hareketlerine alıştıkça, kundaktan vazgeçilebilir. Belirtmek gerekir ki, bebek kol ve bacaklarını hareket ettirebilmesi için kundak sıkı bağlanmış olmamalıdır.

Hareket özgürlüğü

Kundak karşıtları emindirler ki, basit çocuk giysilerinde çocuklar normal hareket edebilir, çünkü hiç bir şey onun hareketini zorlamıyor. Onlara göre, serbest hareket sırasında çocuklar, daha hızlı gelişir, koordinasyon hareketleri artırır, kaslar egzersiz yapar, küçük matematik gelişir, yani küçük bir zaman aralığında kendi vücudunu etkin yönetmeyi öğrenir. Çocuğun sık emekleyip, dolaşması için her türlü ortam yaratılır. Kundağı çocuğun serbestçe hareket edebileceği geniş zarf şeklindeki kundaklarla kolayca değiştirilebilir.

Kundak ile ilgili efsaneler-mitler
Birçok ebeveyn, kendi bebeklerini sıkı şekilde kundaklarlarsa, o zaman onun ayakları düz olacak düşüncesindedirler. Aslında bu varsayımı yanlış sayılabilir, çünkü bu yaşta ayakların eğriliğine neden, yüksek kas tonusu veya diğer sorunlar olabilir. Bu durumda, en iyisi çocuğu uzmana göstermektir.

Şöyle bir fikir var ki, eğer bebek sıkı kundaklanırsa, o zaman o sağlam ve sakin yatacak, yani el ve ayakların hareketleri onun uyumasına engel olmayacak. Bu iddia doğru kabul edilebilir, ama dikkate alınması gereken, eğer çocukta sıklıkla seksenme (ürpme-irkinme) varsa, o zaman bu sinir sistemiyle ilgili problemlerden haber verebilir.

Bazı ebeveynler düşünürler ki, sıkı kundaklanan çocuklar daha sessiz, çünkü bu durum bebek için en rahattır. Bu tür düşünen veliler, çocukları ile vakit geçirmeye zamanları olmadığından, onları kundaklayarak, kendi işlerini rahat yerine getirmeye tercih ederler. Ebeveynler şunu bilmelidirler ki, sıkı kundaklama kan dolaşımını bozar ve ayrıca çocuklar rahat nefes alamaz. Sıcak bir yerde sıkı kundaklanan çocukların cildinde terden pişik ve kızarıklar çıkabilir.

Bebek kundaklaması hakkında uzmanların tavsiyeleri

Uzmanlar, yaklaşık 2 ayına kadar, özellikle de geceleri bebeklerin hareketlerini tam sınırlamamak kaydıyla rahatça kundaklamayı öneriyorlar. Eğer çocuk seksenme (ürpme-irkinme) olmadan, rahat uyuyorsa, o zaman kundaktan tamamen vazgeçmek olur. Ebeveynler çocuklarını anlamayı ve ihtiyaçlarını karşılamayı bilmeleri gerekiyor. Bütün çocuklar farklıdır, bazıları bir ay sonra kundak olamadan idare edilebilir, bazılarına da daha fazla zaman gerekir, önemli olan, çocuk kendini rahat hissetsin!

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yeni doğan bebeği kundaklamak gerekir mi? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Hdpape dedi ki:

    Yastık yeni doğan bebekler icin önerilmez. Sık sık bebeğinizin pozisyonunu değiştirip, yan yatmasına yardımcı olan yan yatma yastıklar? kullanabilirsiniz.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git