Yeni doğan bebeğin cildindeki beyaz madde olan verniks nedir ne işe yarar?

Bazen bebekler doğduğunda derilerinin üzerinde krem ​​gibi beyaz renkte katı kıvam olur. Bu kıvama verniks tabakası denir.

Verniks, bebeğin derisinde bulunan hücrelerin doğan hormonlarla birleşmesinden oluşur. Bu tabaka bebeği çeşitli hastalıklardan koruyan bir maddedir. Verniks denilen yağlı tabaka bebeklerin derisinde, daha anne karnında iken son 3 ayda ortaya çıkar. Vaktinden biraz çabuk doğan bebeklerde bu tabakanın daha yoğun olduğunu, vaktini doldurup geç doğan bebeklerde ise verniks tabakasının çok az ya da hiç olmadığını gözlemlemek mümkündür. Hatta yeni doğan bebeğin bu tabakasına bakarak, çocuğun zamanını aşmış bir çocuk olup olmadığına karar vermek mümkündür.

Verniks yapısının özellikleri ve bebeğe faydaları

Kütle spektrometresi yöntemi kullanılarak, verniksin içeriğinde doğal bağışıklığı destekleyen 40-50 türlü protein yapısında maddeler tespit edildi. Hatta direkt olarak mikropları yok edici etkileri de olduğu anlaşıldı. Önceden bu tabakanın bebek için çok önemli bir cilt bariyeri olduğu bilinirdi. Yeni doğan bebeğin dünyaya adapte olurken, cildin dış mikroplara karşı korunmasını işte verniks tabakası sağlar.

Doğumdan sonra hemen yıkanırsa ne olur?

Bebek dünyaya kendi kişisel kremini sürmüş olarak gelir. Yıkandığı zaman bu tabakanın büyük bir kısmı hatta tamamen silinip gidiyor. Yıkanmayan bebeklerde ise verniksin 1-2 gün içinde cilde tamamen çekildiğini görebiliriz. Bebeklerin doğumdan sonra özellikle verniks tabakasının deriye tam nüfuz ettikten sonra yani, ilk 6 saat sonra yıkanmasını Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmektedir. Bu tavsiye çocukların üşümesini engellemek, ısı dengesini sağlamak amacıyla yapılır.

Doğum yapılan alanların, doğum evlerinin temizliği son derece önemlidir. Hastane mikroplarının en tehlikelileri doğum odalarına yerleşebilir. O nedenle her doğumda kullanılan materyaller sterilize edilmiş olmalı, bir doğumdan diğerine malzeme bölüştürülmemelidir. Örneğin, çocuğun burnunu temizlemek için kullanılan kateterler daima sterilize edilmelidir. Çocuğun ilk defa temas ettiği yatak ve yastıklar onun için temiz olarak, açılmış olmalıdır. Doğumlardan sonra ortamın özel temizliği mutlaka yapılmalıdır. Bu temizlik koşulları temin edildikten sonra bile bebeklerin doğumdan hemen sonra temizlenmemesi tavsiye olunur. Ciltteki verniksin içindeki bağışıklık maddeleri yabancı mikroplara karşı bariyer etkisini ancak bu şekilde sürdürebilir. Yıkanan bebeklerde ise bu değerli madde yok edilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git